Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Udział adwokatury w pracach nad zmianami w ustawie o RPO

12.02.2016, 07:21; Aktualizacja: 12.02.2016, 07:22

Zasadniczą wątpliwość budzi udział i rola ministra sprawiedliwości lub prokuratora generalnego w procedurze uchylania immunitetu – brak jest wskazania kompetencji i zakresu działania tego organu -  to tylko jedno z zastrzeżeń zgłoszonych przez adwokat Katarzynę Gajowniczek-Pruszyńską, która reprezentowała Naczelną Radę Adwokacką na posiedzenie podkomisji zajmującej się projektem nowelizacji ustawy rzeczniku praw obywatelskich.

Reklama

Chodzi bowiem o zmianę dotyczącą wprowadzenia procedury złożenia wniosku o uchylenie immunitetu Rzecznika Praw Obywatelskich, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka. W związku z tym, NRA wskazywała, że „niezależność organów takich jak RPO, IPN, NIK czy GIODO od innych organów państwowych jest zasadą ustrojową, jej wyrazem jest posiadanie immunitetu formalnego, gwarantującego niemożność pociągnięcia do odpowiedzialności karnej i pozbawienia wolności bez zgody Sejmu.” I choć brak jest procedury umożliwiającej uchylenie immunitetu wymienionym podmiotom, to jednak - na co zwracała uwagę NRA - jej wprowadzenie nie powinno sprowadzać się do mnożenia kolejnych mało precyzyjnych i nieskutecznych przepisów.


Pozostało jeszcze 30% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.