Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Udział adwokatury w pracach nad zmianami w ustawie o RPO

12.02.2016, 07:21; Aktualizacja: 12.02.2016, 07:22

Zasadniczą wątpliwość budzi udział i rola ministra sprawiedliwości lub prokuratora generalnego w procedurze uchylania immunitetu – brak jest wskazania kompetencji i zakresu działania tego organu -  to tylko jedno z zastrzeżeń zgłoszonych przez adwokat Katarzynę Gajowniczek-Pruszyńską, która reprezentowała Naczelną Radę Adwokacką na posiedzenie podkomisji zajmującej się projektem nowelizacji ustawy rzeczniku praw obywatelskich.

Reklama

Chodzi bowiem o zmianę dotyczącą wprowadzenia procedury złożenia wniosku o uchylenie immunitetu Rzecznika Praw Obywatelskich, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka. W związku z tym, NRA wskazywała, że „niezależność organów takich jak RPO, IPN, NIK czy GIODO od innych organów państwowych jest zasadą ustrojową, jej wyrazem jest posiadanie immunitetu formalnego, gwarantującego niemożność pociągnięcia do odpowiedzialności karnej i pozbawienia wolności bez zgody Sejmu.” I choć brak jest procedury umożliwiającej uchylenie immunitetu wymienionym podmiotom, to jednak - na co zwracała uwagę NRA - jej wprowadzenie nie powinno sprowadzać się do mnożenia kolejnych mało precyzyjnych i nieskutecznych przepisów.


Pozostało jeszcze 30% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.