Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokackie dyscyplinarki wymagają zmian

14.03.2016, 06:07; Aktualizacja: 14.03.2016, 06:09

Adwokat Przemysław Rosati, kandydat na rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie: Trzeba wyeliminować z postępowań dyscyplinarnych sprawy, które mają charakter wyłącznie cywilny, czyli w których głównym przedmiotem jest żądanie zwrotu wynagrodzenia zapłaconego adwokatowi przez klienta.

Reklama

Ostatni tydzień kwietnia będzie emocjonującym czasem dla stołecznych adwokatów. Wtedy to odbędą się wybory nowych władz izby. W tym rzecznika dyscyplinarnego. I właśnie do pełnienia tej funkcji zgłosił się pierwszy oficjalny kandydat. Jest nim adwokat Przemysław Rosati, który obecnie (od stycznia 2013 r.) pełni funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego w warszawskiej palestrze.

Prawnik.pl: Co zawiera pana program?

Przemysław Rosati: Przede wszystkim wprowadzenie zmian w postępowaniach dyscyplinarnych w granicach wyznaczonych ustawą - Prawo o adwokaturze. A to istotne, ponieważ postępowanie dyscyplinarne jest jednym z filarów samorządu adwokackiego. Dlatego też nie może być wykorzystywane instrumentalnie i powinno służyć jedynie celom określonym w ustawie. Będąc już czwarty rok zastępcą rzecznika dyscyplinarnego dostrzegam, co wymaga poprawy.

Prawnik.pl: No więc co?

PR: Z pewnością konieczna jest reorganizacja pracy samego rzecznika. To on na równi z zastępcami powinien osobiście prowadzić postępowania dyscyplinarne. Liczba zastępców powinna być przy tym dostosowana do rzeczywistych potrzeb postępowań dyscyplinarnych. Trzeba równomierne rozłożyć pracę pomiędzy nich i wprowadzić szereg kosmetycznych, choć ważnych zmian, mających na celu zapewnienie sprawnego i prawidłowego toku postępowań dyscyplinarnych. W końcu należy wyeliminować z postępowań dyscyplinarnych te sprawy, które po ich wstępnej analizie mają charakter czysto cywilny.

Prawnik.pl: Jakie na przykład?


Pozostało jeszcze 70% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.