Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokackie dyscyplinarki wymagają zmian

14.03.2016, 06:07; Aktualizacja: 14.03.2016, 06:09

Adwokat Przemysław Rosati, kandydat na rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie: Trzeba wyeliminować z postępowań dyscyplinarnych sprawy, które mają charakter wyłącznie cywilny, czyli w których głównym przedmiotem jest żądanie zwrotu wynagrodzenia zapłaconego adwokatowi przez klienta.

Reklama

Ostatni tydzień kwietnia będzie emocjonującym czasem dla stołecznych adwokatów. Wtedy to odbędą się wybory nowych władz izby. W tym rzecznika dyscyplinarnego. I właśnie do pełnienia tej funkcji zgłosił się pierwszy oficjalny kandydat. Jest nim adwokat Przemysław Rosati, który obecnie (od stycznia 2013 r.) pełni funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego w warszawskiej palestrze.

Prawnik.pl: Co zawiera pana program?

Przemysław Rosati: Przede wszystkim wprowadzenie zmian w postępowaniach dyscyplinarnych w granicach wyznaczonych ustawą - Prawo o adwokaturze. A to istotne, ponieważ postępowanie dyscyplinarne jest jednym z filarów samorządu adwokackiego. Dlatego też nie może być wykorzystywane instrumentalnie i powinno służyć jedynie celom określonym w ustawie. Będąc już czwarty rok zastępcą rzecznika dyscyplinarnego dostrzegam, co wymaga poprawy.

Prawnik.pl: No więc co?

PR: Z pewnością konieczna jest reorganizacja pracy samego rzecznika. To on na równi z zastępcami powinien osobiście prowadzić postępowania dyscyplinarne. Liczba zastępców powinna być przy tym dostosowana do rzeczywistych potrzeb postępowań dyscyplinarnych. Trzeba równomierne rozłożyć pracę pomiędzy nich i wprowadzić szereg kosmetycznych, choć ważnych zmian, mających na celu zapewnienie sprawnego i prawidłowego toku postępowań dyscyplinarnych. W końcu należy wyeliminować z postępowań dyscyplinarnych te sprawy, które po ich wstępnej analizie mają charakter czysto cywilny.

Prawnik.pl: Jakie na przykład?


Pozostało jeszcze 70% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.