Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezes NRA zaskoczony słabymi wynikami egzaminu adwokackiego

15.04.2016, 12:36; Aktualizacja: 15.04.2016, 12:50
 • Wyślij
 • Drukuj

Resort sprawiedliwości podał pierwsze rezultaty egzaminu adwokackiego. Są one słabsze niż w poprzednich latach. Gorsze rezultaty zaskoczyły szefa adwokatury.

Reklama

-Analizowałem kazus cywilny, z którym zdający mieli problem. Okazał się łatwy – miał bardzo prostą strukturę. Problem wydaje mi się, że leżał gdzie indziej. Wymogi rynku bardziej pchają warszawskich aplikantów w stronę gospodarczą. Prawdopodobnie nie mają z prawem rodzinnym do czynienia - tłumaczył Andrzej Zwara w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

W jego ocenie problem nie leży na pewno w kształceniu aplikantów. - Średnia zdających wynosiła dotychczas bowiem ponad 80 proc. - zaznaczył prezes NRA.

Dotychczas wyniki ogłosiły 4 spośród 34 komisji egzaminacyjnych. Pozytywny rezultat uzyskało:

- w Kielcach - 34 spośród 56 zdających, tj. około 61 proc.,

- w Poznaniu - 61 spośród 90 zdających, tj. około 68 proc.,

- nr 3 w Warszawie - 35 spośród 63 zdających, tj. około 56 proc.,

- nr 6 w Warszawie - 36 spośród 66 zdających, tj. około 55 proc..

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.