Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nie potrzeba wysokiej składki na realizację zmian w adwokaturze

21.04.2016, 05:28; Aktualizacja: 21.04.2016, 05:38
 • Wyślij
 • Drukuj

Adwokat Magdalena Czernicka-Baszuk, kandydat na funkcję członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie: Dla rozwoju rynku usług prawnych bardzo ważny jest networking na styku adwokatury i biznesu. Dlatego rozmawiamy z organizacjami skupiającymi małych i średnich przedsiębiorców w celu zbudowania platformy wzajemnych kontaktów.

Reklama

Prawnik.pl: Co panią skłoniło do kandydowania do władz warszawskiej adwokatury?

M.C-B: Uważam że sposób funkcjonowania rady i warszawskiej adwokatury wymaga zmiany. Razem z mec. Łukaszem Chojniakiem mamy pomysły jak to zrobić. Aby dokonać zmian, trzeba mieć realny wpływ na procesy decyzyjne. Nie interesuje mnie zasiadanie we władzach Izby dla zaszczytów czy z poczucia snobizmu. Chcę wpływać na rzeczywistość i sposób funkcjonowania samorządu.

Magdalena Czernicka-Baszuk

Magdalena Czernicka-Baszuk

źródło: Materiały Prasowe

Prawnik.pl: W wyborach na dziekana pani kandydatem jest mec. Łukasz Chojniak, dlaczego?

M.C-B Łukasza znam bardzo dobrze. Podobnie myślimy, mamy te same cele i plany związane z przyszłością izby. Łukasz jest osobą silną i charyzmatyczną. Jest urodzonym przywódcą. Ci którzy go dobrze znają, wiedzą, że jest bardzo pracowity, solidny i kreatywny. Nade wszystko jednak to człowiek uczciwy i lojalny. Nigdy się na nim nie zawiodłam i wiem, że nie zawiodą się na nim również wyborcy.

Prawnik.pl: Przedstawiliście wspólny program. Co pani zdaniem należy więc zmienić w funkcjonowaniu izby w pierwszej kolejności?

M.C-B: Należy zacząć od zmiany zasad funkcjonowania samej rady i jej biura. Rada musi stać się efektywnie działającą organizacją, a biuro jej sprawnym i funkcjonalnym zapleczem. To niezbędne, abyśmy mogli dokonać dalszych zmian. Precyzyjny pod-ział kompetencji, wyznaczone i realizowane zakresy odpowiedzialności – to jest konieczne i jest cechą nowocześnie zarządzanej organizacji. Tylko taki samorząd może z sukcesem realizować ambitne zamierzenia.

Prawnik.pl: Mówi pani, że rada musi stać się efektywnie działającą organizacją, a biuro sprawnym i funkcjonalnym jej zapleczem. Czy na to nie potrzeba sporych pieniędzy, których rada przy składce na poziomie 120 zł nie będzie mieć?

M.C-B: Nasz program zakłada równoważenie wydatków i wpływów, m.in. poprzez ograniczenie prezydium rady czy rezygnację z pokojów adwokackich. Podejmiemy również realną walkę o obniżenie odpisu na Naczelną Radę Adwokacką. Dzięki temu, przy składce progresywnej, zaczynającej się od 80 zł będzie nas stać na zreformowanie biura i samorządu w efektywnie funkcjonujący i sprawny mechanizm.

Prawnik.pl: Który punkt programu jest dla pani najważniejszy?

M.C-B: Dla mnie najistotniejsze jest wdrożenie nowoczesnego i skutecznego marketingu usług prawnych. Zanim pomyślimy o promocji adwokatury w skali kraju, skupmy się na systematycznym i ciągłym działaniu na rynku lokalnym. Przede wszystkim takie działania mogą w przewidywalnej perspektywie przynieść poszerzenie rynku, a tym samym zwiększyć popyt na nasze usługi.

Prawnik.pl: O marketingu i promocji usług adwokackich mówi się od lat i o tym, że radcy nie prowadzą na ten temat dyskusji, tylko sprawnie działają, a adwokaci wciąż rozmawiają. Jaki ma pani pomysł na przyciągnięcie klientów do adwokatów?

M.C-B: Do tej pory działania promocyjne były prowadzone doraźnie oraz na szczeblu krajowym. Takie podejście do sprawy jest całkowicie nieefektywne. Działania wizerunkowe są skuteczne tylko jeśli dostosujemy je do specyfiki rynku i grupy docelowej. W tym wypadku rynku warszawskiego i mazowieckiego, szczególnego w skali kraju nie tylko ze względu na jego wielkość, ale również oczekiwania i potrzeby naszych klientów. Przede wszystkim, działania te muszą być prowadzone w sposób stały i systematyczny. Dla rozwoju rynku usług pranych bardzo ważny jest również networking na styku adwokatury i biznesu. Dlatego rozmawiamy z organizacjami skupiającymi małych i średnich przedsiębiorców w celu zbudowania platformy wzajemnych kontaktów. Mamy już pierwsze owoce tych rozmów – 19 kwietnia mec. Łukasz Chojniak podpisał list intencyjny dotyczący współpracy adwokatów i przedsiębiorców z Towarzystwami Biznesowymi, stowarzyszeniem skupiającym ponad 300 firm.

Prawnik.pl: Mec. Chojniak widzi panią w roli wicedziekana. Jaki więc ma pani pomysł na realizowanie tej funkcji?

M.C-B: Nasz program przewiduje likwidację stanowiska drugiego wicedziekana i zastępcy sekretarza. Oznacza to konieczność dokonania podziału obowiązków prezydium na mniejszą liczbę osób. Taki podział musi uwzględniać doświadczenie i umiejętności osób, które wejdą w skład prezydium. Obowiązków będzie na pewno więcej, ale jestem przekonana, że ich racjonalny podział, precyzyjnie wyznaczone zakresy kompetencji i umiejętna organizacja pracy spowodują, że prezydium będzie działało sprawniej niż dotychczas. Jeżeli zostanę członkiem rady, a następnie wicedziekanem, nie będę pełniła funkcji tytularnej. Praca i realna możliwość kształtowania rzeczywistości interesują mnie znacznie bardziej.

Prawnik.pl: Kancelaria zejdzie na dalszy plan?

M.C-B: Biorąc pod uwagę zakres obowiązków, z jakimi wiąże się praca w prezydium rady, jest to nieuniknione. Podjęłam świadomą decyzję. Wiem jak przeorganizować pracę kancelarii, by funkcjonowała ona bez większych zakłóceń, mimo mojego mniejszego w nią zaangażowania. Mam świetnych współpracowników i sprawdzone rozwiązania w tym zakresie.

Prawnik.pl: Prowadzi pani zajęcia na aplikacji. A dopiero co ogłoszone zostały wyniki egzaminu adwokackiego. Z prawa cywilnego wiele osób nie zdało. W niektórych ko-misjach ponad 50 proc. To wina zdających, ministerstwa, czy może aplikacji adwokackiej?

M.C-B: Jest zbyt wcześnie na wyciąganie generalnych wniosków. To przykre, że część aplikantów będzie musiała ponownie podejść do egzaminu zawodowego. Z pewnością musimy przyjrzeć się tej sytuacji i wyciągnąć wnioski. Niezależnie od wyniku ostatniego egzaminu, dostrzegamy konieczność reformy systemu szkolenia aplikantów i jako samorząd będziemy dążyli do zapewnienia aplikantom jak najlepszego przygotowania do wykonywania zawodu, nie tylko wyposażając w wiedzę teoretyczną pozwalającą zdać egzamin. Przede wszystkim powinniśmy umożliwić aplikantom zdobycie realnego doświadczenia zawodowego, aby już jako adwokaci mogli bez trudu rozpocząć praktykę.

Prawnik.pl: W ostatnich dniach kampanii dużo się mówi o roli kobiet w adwokaturze.

M.C-B: Całym sercem jestem za tym, aby kobiety odgrywały znaczącą rolę w życiu społecznym, w tym również w adwokaturze. My kobiety musimy się wzajemnie wspierać nie tylko w czasie kampanii wyborczej, ale również na co dzień. Bliskie jest mi zdanie wypowiedziane kiedyś przez moją imienniczkę – Madeleine Albright: „W piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie wspierają innych kobiet”. Wierzę, że tak jest. Powinnyśmy pamiętać o tej solidarności nie tylko we własnym interesie. Społeczeństwo, w którym głos kobiet nie jest słyszalny, jest dużo uboższe.

Rozmawiał Prawnik.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.