Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

KNF interweniuje w sprawie pełnomocnictw

28.04.2016, 10:54; Aktualizacja: 28.04.2016, 11:20
 • Wyślij
 • Drukuj

NRA zwróciła uwagę na problem niehonorowania przez banki pełnomocnictw udzielanych adwokatom przez ich klientów w formie pisemnej. Z reguły wymagają one pełnomocnictw w formie aktu notarialnego. Komisja Nadzoru Finansowego ma zająć się problemem.

Reklama

W piśmie, skierowanym w grudniu ubiegłego roku do KNF, adw. Rafał Dębowski, sekretarz NRA, zwrócił uwagę na niezgodność takiej praktyki z obowiązującymi przepisami. Podkreślił, iż adwokat, podobnie jak notariusz, jest ustawowo uprawniony  do poświadczania za zgodność z oryginałem odpisów dokumentów. Wynika to bezpośrednio z treści art. 4 ust. 1b ustawy Prawo o adwokaturze.

Co prawda przepisy, np. art. 89 k.p.c., dają pewnym kategoriom podmiotów uprawnienie do weryfikowania prawdziwości dokumentów, którymi posługuje się adwokat, ale w jego ocenie wyjątków nie można interpretować rozszerzająco. Zaznaczył jednocześnie, że pracownicy banków na pewno znajdują się w katalogu podmiotów uprawnionych do kwestionowania dokumentów, jakimi posługuje się profesjonalny pełnomocnik.

"A skoro przepisy prawa bankowego nie wprowadzają wyższej formy dokumentu pełnomocnictwa, to znaczy że dla zachowania tajemnicy bankowej wystarczającą formą jest forma pisemna. Ta zaś jest zachowana także wtedy, gdy pełnomocnictwo podpisane jest w kancelarii adwokackiej" - wskazano w wystąpieniu.

W odpowiedzi KNF zapewnia, że "skieruje do sektora bankowego stosowne pismo wskazujące powyższe okoliczności, zwracające jednocześnie uwagę na konieczność przyjmowania procedur, które nie byłyby nadmiernie uciążliwe dla klientów w granicach możliwości wynikających z obowiązujących przepisów prawa oraz potrzeby zapewnienia wysokich standardów zarządzania ryzykiem prowadzonej działalności.”

PS/źródło: adwokatura.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.