Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokat na walizkach, czyli o zmianie adresu kancelarii

11.05.2016, 06:35; Aktualizacja: 11.05.2016, 06:49

Adwokat Bartłomiej Witucki: Nawet jeśli adwokatowi zależy na długotrwałym najmie, to należy być ostrożnym z umowami na czas określony. Trudno przewidzieć co się wydarzy w życiu, czasem wypadek losowy może zniweczyć plany. Wówczas umowa zawarta na np. okres pięciu lat może okazać się kłopotem.

Reklama

W ciągu trzech lat, trzeci raz zmienia pan lokalizację kancelarii. Z jakimi problemami się to wiąże?

Zwykle nie jest to łatwe zadanie. Oczywiście skala trudności zależy od wielkości kancelarii, choćby w rozumieniu liczby dokumentów, książek, wyposażenia itd., jak i możliwości technicznych i finansowych. Jeśli adwokat prowadzi kilkadziesiąt spraw sądowych czy więcej, prowadzi stałą obsługę kilku firm, a do tego planuje się przenieść do innego miasta i całą przeprowadzkę w dużym zakresie realizuje samodzielnie, to z pewnością jest to spore obciążenie pod względem organizacyjnym i wykonawczym, które należy dobrze zaplanować. Nawet jeśli jest to przeprowadzka do lokalu oddalonego o 300 m, to i tak zasada pozostaje niezmienna: przeprowadzkę należy dobrze zaplanować, aby proces był skuteczny i zabrał jak najmniej czasu.

To co jest taką kluczową kwestią w tym zakresie?

Zawiadomienie o zmianie adresu wszystkich sądów we wszystkich sprawach, które adwokat prowadzi. Ściślej mówiąc, chodzi o zawiadomienie sądu w każdym postępowaniu sądowym. Jednocześnie należy zadbać o to, by w wypadku wysłania korespondencji na stary adres, być o tym zawsze powiadamianym. Jeśli taka możliwość nie wchodzi w grę, należy zawiadomić operatora pocztowego właściwego dla adresu kancelarii i prosić o przekierowywanie korespondencji na nowy adres kancelarii. Takie rozwiązanie należy rozważyć także w wypadku, gdy istnieje możliwość bycia powiadamianym przez aktualnego dysponenta poprzedniego lokalu kancelarii. Jeśli pod starym adresem nadal funkcjonować będzie kancelaria adwokacka, to można spodziewać się, że metoda powiadamiania będzie działać dobrze. Jeśli nie ma takiej pewności, rozsądne wydaje się zastosowanie wariantu z operatorem pocztowym, choć generuje ono dodatkowe koszty. I to wcale niemałe jeśli adwokat otrzymuje sporo korespondencji. Z pewnością temat korespondencji jest w ujęciu przeprowadzki krytyczny. Zaniedbania w tym zakresie mogą narazić adwokata, a co gorsza, także klienta, na niepożądane konsekwencje.

Sądy i prokuratury szybko reagują na zmiany adresu kancelarii prawnika?

Tutaj akurat mam różne doświadczenia. Zwykle sądy i prokuratury reagują prawidłowo. Także w sytuacjach, gdy adwokat chce, aby korespondencję w danej sprawie kierować na adres filii kancelarii. Zdarzały mi się jednak sytuacje, że musiałem dwa a nawet trzy razy powiadamiać sąd o zmianie adresu lub przypominać, że już prosiłem, aby korespondencję kierować na adres filii kancelarii.


Pozostało jeszcze 59% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.