Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Unijni adwokaci nie uciekną przed VAT

Mariusz Szulc01.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 01.08.2016, 06:50

Profesjonalni prawnicy świadczący usługi „pro bono” muszą płacić podatek od towarów i usług. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Reklama

Sprawa dotyczyła wprawdzie przepisów belgijskich, ale z uwagi na ujednolicenie reguł dotyczących VAT we wszystkich krajach unijnych ma ona ogromne znaczenie również dla Polski.

Do końca 2013 r. belgijscy prawnicy w ogóle nie płacili podatku od wartości dodanej. Pozwalał im na to krajowy przepis, który wprawdzie naruszał ogólne reguły unijne, ale było to zgodne z art. 371 unijnej dyrektywy VAT, który przewidywał wyjątki od reguł ogólnych. W 2014 r. Belgia zdecydowała się na zmianę regulacji. W efekcie tamtejsi przedstawiciele palestry muszą płacić VAT według stawki podstawowej (21 proc.). Podwyżka została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, ale ten uchylił się od udzielenia odpowiedzi. W zamian skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE.

TK spytał, czy opodatkowanie usług prawniczych jest zgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka z 1950 r. i Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych z 1966 r. Z obu tych dokumentów wynika powszechne prawo do uzyskania porady prawnej, sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy, skorzystania z pomocy obrońcy, nawet jeśli dana osoba nie ma na to pieniędzy. Chodziło też o to, czy wsparcie świadczone przez adwokatów może być uznana za wolną od VAT usługę opieki i pomocy społecznej (w rozumieniu art. 132 ust. 1 lit. g unijnej dyrektywy) lub inną działalność instytucji społecznych objętą obniżoną stawką VAT (na podstawie poz. 15 załącznika nr 3 do unijnej dyrektywy). Padło też pytanie, czy Belgia mogłaby wprowadzić choć częściową preferencję dla adwokatów działających w ramach krajowego systemu pomocy prawnej.


Pozostało jeszcze 43% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.