Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Członkowie palestry narażeni na przesłuchania przez organy ścigania

Anna Krzyżanowska23.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 23.08.2016, 11:09
 • Wyślij
 • Drukuj

 „Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie przypomina i podkreśla, iż na gruncie przepisów kodeksu postępowania karnego nie ma możliwości zwolnienia adwokata z obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej w przypadku pełnienia przez niego funkcji obrońcy” – uchwalili stołeczni adwokaci.

Reklama

„Ustawodawca nie przewidział możliwości przesłuchiwania obrońcy w charakterze świadka – podobnie jak duchownego co do faktów, o których dowiedział się przy spowiedzi (art. 178 kodeksu postępowania karnego)” – przypominają w swoim stanowisku. Nie powstało ono jednak w próżni.

– Adwokaci informują Okręgową Radę Adwokacką o podejmowanych przez organa ścigania próbach zwalniania ich z tajemnicy obrończej. Dlatego rada uznała za niezbędne przyjęcie stanowiska w tej sprawie – wyjaśnia adwokat Michał Fertak, rzecznik prasowy warszawskiej ORA.

W stanowisku podkreślono, że przepis k.p.k. mówiący, iż obrońców „nie wolno przesłuchiwać”, statuuje bezwzględny zakaz dowodowy. W związku z tym sytuacje, w których mogłoby dojść do naruszenia tego zakazu poprzez wzywanie obrońców na przesłuchania w charakterze świadków, „nie powinny mieć miejsca i budzą najwyższe zaniepokojenie”. – Tajemnica obrończa nie jest przywilejem adwokatów, ale podstawowym prawem każdego obywatela do obrony. Obywatel ma bowiem mieć pewność, że informacje, które przekazał obrońcy, nie ujrzą światła dziennego – tłumaczy mecenas Fertak.

I podkreśla, że tajemnica obrończa zapewnia również prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Wobec czego, jeśli kiedykolwiek wobec członka palestry będą podejmowane próby zwolnienia go z tajemnicy obrończej – nawet pod groźbą kary – ten ma obowiązek milczeć.

– Każdy adwokat w takiej sytuacji powinien zawiadomić właściwą okręgową radę adwokacką. W Warszawie powołaliśmy Komisję Etyki i Tajemnicy Adwokackiej, której członkowie – w razie potrzeby – biorą udział w czynnościach przed organami, gdzie są podejmowane próby przesłuchania adwokata. W takiej sytuacji niezbędna jest solidarność zawodowa i wsparcie samorządu. Obrona podstawowych wspólnych wartości jest bowiem podstawą funkcjonowania samorządu zawodowego – zaznacza mec. Fertak.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.