Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Mecenasi uwikłani w aferę reprywatyzacyjną

30.08.2016, 14:03; Aktualizacja: 30.08.2016, 14:45
 • Wyślij
 • Drukuj

Rzecznik dyscyplinarny ORA mec. Krzysztof Wąsowski: Do tej pory nie wpłynęła do mnie żadna skarga na adwokata w związku ze sprawą reprywatyzacyjną.

Reklama

Potwierdził natomiast, że trwa postępowanie wyjaśniające wobec mec. Roberta Nowaczyka. Ma ono potrwać do końca września.

- Poprosiłem swojego pierwszego zastępcę, by zebrał wszystkie doniesienia medialne, które się w tej sprawie pojawiają i wystąpił do wszystkich instytucji, które mogą mieć jakiekolwiek dokumenty związane z tym tematem - powiedział we wtorek PAP Wąsowski. Równocześnie nie wykluczył, że postępowaniem wyjaśniającym objęci zostaną też inni adwokaci, których nazwiska pojawiają się w mediach.

Zaznaczył równocześnie, że jak dotąd nie wpłynęła do niego żadna skarga na warszawskiego mecenasa w związku z tą sprawą.

Pod koniec sierpnia "Gazeta Wyborcza" opisała okoliczności reprywatyzacji jednej z najdroższych działek w Warszawie przy ul. Chmielnej 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. trojgu prawnikom, którzy wykupili roszczenia do niej ( według "Super Expressu jedną z tych osób jest obecny szef samorządu adwokackiego w Warszawie Grzegorz Majewski). Tymczasem Ministerstwo Finansów uzyskało dokumenty sugerujące, że byłemu współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, w PRL zostało przyznane za nią odszkodowanie. "GW" podała, że w 2012 r. działający w imieniu trójki prawników mec. Robert Nowaczyk odebrał od ówczesnego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba Rudnickiego decyzję o zwrocie działki. Rudnicki kilka tygodni później zrezygnował z pracy w ratuszu. Według gazety, w 2012 r. Rudnickiego i Nowaczyka łączyły relacje biznesowe - byli współwłaścicielami nieruchomości w Zakopanem.

 (PAP)

pru/ malk/PS

Źródło:PAP
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.