Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Stołeczni adwokaci bez rzecznika dyscyplinarnego

Anna Krzyżanowska20.09.2016, 07:27; Aktualizacja: 20.09.2016, 11:22
 • Wyślij
 • Drukuj

Adwokat dr Krzysztof Wąsowski, rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie, właśnie zrezygnował z pełnionej funkcji. Ma to związek z aferą reprywatyzacyjną, z którą łączeni są niektórzy stołeczni adwokaci, w tym były już dziekan ORA mec. Grzegorz Majewski, współużytkownik wieczysty słynnej działki pod Pałacem Kultury, przy Chmielnej 70.

Reklama

„Nie podejmując się w chwili obecnej oceny zasadności formułowanych zarzutów, nie mogę przejść obojętnie wobec licznych głosów Koleżanek i Kolegów, domagających się poddania weryfikacji wyborczej władz wyłonionych na ostatnim walnym zgromadzeniu naszej Izby” – zaznacza w swojej rezygnacji mec. Wąsowski.

I prosi o to, by podczas najbliższego zgromadzenia izby – prócz wyboru nowego dziekana – dokonano również wyboru nowego rzecznika dyscyplinarnego.

Kazus Majewskiego to jednak niejedyny powód rezygnacji mec. Wąsowskiego. W piśmie podkreśla, że choć osobiście nie był i nie jest zaangażowany w sprawy reprywatyzacji gruntów warszawskich, to jednak przez wiele lat – jako pełnomocnik Kościoła katolickiego – zaangażowany był w działalność Komisji Majątkowej. Dlatego też obawia się, że w przypadku złej woli osób chcących kwestionować jego wiarygodność jako rzecznika ta aktywność mogłaby być pretekstem do podważania prawidłowości „prowadzonego postępowania dyscyplinarnego w zakresie udziału adwokatów w warszawskiej reprywatyzacji”.

Formalnie mec. Wąsowski sprawować będzie funkcję do zgromadzenia warszawskiej izby (odbyć ma się ono w I kwartale 2017 r.), do tego czasu powstrzyma się jednak od pełnienia obowiązków, nie będzie też pobierał diety. Funkcję rzecznika przejmie natomiast jego dotychczasowy pierwszy zastępca, adwokat Grzegorz Fertak.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.