Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Stołeczni adwokaci bez rzecznika dyscyplinarnego

Anna Krzyżanowska20.09.2016, 07:27; Aktualizacja: 20.09.2016, 11:22
 • Wyślij
 • Drukuj

Adwokat dr Krzysztof Wąsowski, rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie, właśnie zrezygnował z pełnionej funkcji. Ma to związek z aferą reprywatyzacyjną, z którą łączeni są niektórzy stołeczni adwokaci, w tym były już dziekan ORA mec. Grzegorz Majewski, współużytkownik wieczysty słynnej działki pod Pałacem Kultury, przy Chmielnej 70.

Reklama

„Nie podejmując się w chwili obecnej oceny zasadności formułowanych zarzutów, nie mogę przejść obojętnie wobec licznych głosów Koleżanek i Kolegów, domagających się poddania weryfikacji wyborczej władz wyłonionych na ostatnim walnym zgromadzeniu naszej Izby” – zaznacza w swojej rezygnacji mec. Wąsowski.

I prosi o to, by podczas najbliższego zgromadzenia izby – prócz wyboru nowego dziekana – dokonano również wyboru nowego rzecznika dyscyplinarnego.

Kazus Majewskiego to jednak niejedyny powód rezygnacji mec. Wąsowskiego. W piśmie podkreśla, że choć osobiście nie był i nie jest zaangażowany w sprawy reprywatyzacji gruntów warszawskich, to jednak przez wiele lat – jako pełnomocnik Kościoła katolickiego – zaangażowany był w działalność Komisji Majątkowej. Dlatego też obawia się, że w przypadku złej woli osób chcących kwestionować jego wiarygodność jako rzecznika ta aktywność mogłaby być pretekstem do podważania prawidłowości „prowadzonego postępowania dyscyplinarnego w zakresie udziału adwokatów w warszawskiej reprywatyzacji”.

Formalnie mec. Wąsowski sprawować będzie funkcję do zgromadzenia warszawskiej izby (odbyć ma się ono w I kwartale 2017 r.), do tego czasu powstrzyma się jednak od pełnienia obowiązków, nie będzie też pobierał diety. Funkcję rzecznika przejmie natomiast jego dotychczasowy pierwszy zastępca, adwokat Grzegorz Fertak.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.