Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nowe niższe stawki za prowadzenie spraw z wyboru zaczną wkrótce obowiązywać

Anna Krzyżanowska12.10.2016, 23:05; Aktualizacja: 13.10.2016, 07:55
 • Wyślij
 • Drukuj
Rozporządzenia dotyczące minimalnych taks za sprawy z wyboru co do zasady obniżają dotychczasowe opłaty

źródło: ShutterStockRozporządzenia dotyczące minimalnych taks za sprawy z wyboru co do zasady obniżają dotychczasowe opłaty

Obniżka stawek adwokackich i radcowski jest pewna. W dzienniku ustaw pojawiły się dziś dwa rozporządzenia dotyczące taks za prowadzenie spraw z wyboru. Sądy zasądzają je na rzecz przeciwnika procesowego od stron przegrywającej spór.

ReklamaOmawiane akty wejdą w życie już po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Na publikację czekają natomiast jeszcze kolejne dwa rozporządzenia dotyczące wynagrodzeń za prawnicze urzędówki.

Rozporządzenia dotyczące minimalnych taks za sprawy z wyboru co do zasady obniżają dotychczasowe opłaty. I tak w przypadku spraw, gdy wartości przedmiotu sporu wyniesie do 500 zł minimalna stawka wynagrodzenia prawnika sięgać będzie nie 120 zł jak dotychczas, a 90 zł. W przypadku spraw o wartości miedzy 10 tys. zł a 50 tys. zł profesjonalny pełnomocnik zarobi nie 4800 zł a 3600 zł.

Opublikowane rozporządzenia zawierają także nowe kategorie stawek, gdy przedmiot sporu sięgać będzie od 200 tys. złotych do 2 milionów, powyżej 2 milionów mniej jednak niż 5 mln, oraz powyżej 5 mln złotych.

Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowych rozporządzeń zastosowanie znajdą przepisy dotychczasowe - do czasu zakończenia sprawy w danej instancji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło: gazetaprawna.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.