Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nowe niższe stawki za prowadzenie spraw z wyboru zaczną wkrótce obowiązywać

Anna Krzyżanowska12.10.2016, 23:05; Aktualizacja: 13.10.2016, 07:55
 • Wyślij
 • Drukuj
Rozporządzenia dotyczące minimalnych taks za sprawy z wyboru co do zasady obniżają dotychczasowe opłaty

źródło: ShutterStockRozporządzenia dotyczące minimalnych taks za sprawy z wyboru co do zasady obniżają dotychczasowe opłaty

Obniżka stawek adwokackich i radcowski jest pewna. W dzienniku ustaw pojawiły się dziś dwa rozporządzenia dotyczące taks za prowadzenie spraw z wyboru. Sądy zasądzają je na rzecz przeciwnika procesowego od stron przegrywającej spór.

ReklamaOmawiane akty wejdą w życie już po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Na publikację czekają natomiast jeszcze kolejne dwa rozporządzenia dotyczące wynagrodzeń za prawnicze urzędówki.

Rozporządzenia dotyczące minimalnych taks za sprawy z wyboru co do zasady obniżają dotychczasowe opłaty. I tak w przypadku spraw, gdy wartości przedmiotu sporu wyniesie do 500 zł minimalna stawka wynagrodzenia prawnika sięgać będzie nie 120 zł jak dotychczas, a 90 zł. W przypadku spraw o wartości miedzy 10 tys. zł a 50 tys. zł profesjonalny pełnomocnik zarobi nie 4800 zł a 3600 zł.

Opublikowane rozporządzenia zawierają także nowe kategorie stawek, gdy przedmiot sporu sięgać będzie od 200 tys. złotych do 2 milionów, powyżej 2 milionów mniej jednak niż 5 mln, oraz powyżej 5 mln złotych.

Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowych rozporządzeń zastosowanie znajdą przepisy dotychczasowe - do czasu zakończenia sprawy w danej instancji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło: gazetaprawna.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.