Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sądownictwo dyscyplinarne będzie wizytówką adwokatury, albo kamieniem u jej szyi

21.10.2016, 07:06; Aktualizacja: 21.10.2016, 11:31

Adw. Radosław Baszuk, kandydat na stanowisko prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury: Jeśli sądownictwo dyscyplinarne zostanie adwokaturze odebrane, naszym obowiązkiem od pierwszego dnia będzie konsekwentna, organiczna praca nad jego odzyskaniem. Tymczasem nie wyczekujmy katastrofy i róbmy po prostu to co do nas należy.

Reklama

19 października, podczas spotkania delegatów Izby Adwokackiej w Warszawie na Krajowy Zjazd Adwokatury poinformował pan, że będzie się pan ubiegał o stanowisko prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury. Czemu się pan na to zdecydował?

Od kilkunastu lat zajmuję się zagadnieniem odpowiedzialności dyscyplinarnej w adwokaturze. Byłem zastępcą rzecznika dyscyplinarnego ORA, sędzią i wiceprezesem izbowego sądu dyscyplinarnego, w kadencji 2013-2016 sędzią i wiceprezesem Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury. Znam specyfikę i problemy samorządowego sądownictwa dyscyplinarnego. Mam także sprecyzowany obraz tego, w jakim kierunku powinno ono zmierzać. Poprzez publikacje i udział w konferencjach wielokrotnie przedstawiałem środowisku adwokackiemu swoje poglądy w tej kwestii. Chcę je realizować mając realny i znaczący wpływ na podejmowane decyzje. Stąd decyzja o kandydowaniu.


Pozostało jeszcze 92% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.