Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokat zamieszany w aferę reprywatyzacyjną z zarzutami dyscyplinarnymi

15.11.2016, 10:12; Aktualizacja: 15.11.2016, 10:25
 • Wyślij
 • Drukuj

Mec. Robert Nowaczyk został obwiniony o naruszenie etyki zawodowej m.in. w związku ze sprawami reprywatyzacyjnymi.

Reklama

Według informacji portalu tvnwarszawa.pl rzecznik dyscyplinarny postawił mec. Nowaczykowi dwa zarzuty związane z naruszeniem zasad etyki zawodowej. Jeden dotyczy spraw reprywatyzacji, a drugi - zasiadania w zarządzie spółki, co jest niezgodne z adwokackimi zasadami deontologii i godności wykonywania zawodu.

Obwiniony adwokat został już przesłuchany. Nie ujawniono jednak, jakie zajął stanowisko: czy przyznał się do zarzutów i czy złożył wyjaśnienia.

Mec. Nowaczyk od wielu lat zajmował się sprawami reprywatyzacyjnymi. Był pełnomocnikiem wielu osób ubiegających się o zwrot nieruchomości zabranych po wojnie właścicielom na mocy dekretu Bieruta. Jak się jednak okazało - co ujawniła "Gazeta Stołeczna" - on sam, a także jego siostra Marzena K. (do niedawna urzędniczka resortu sprawiedliwości) stali się właścicielami kilku nieruchomości.

Mecenas prowadził m.in. sprawę reprywatyzacji działki pod przedwojennym adresem Chmielna 70, przy Pałacu Kultury i Nauki.

Na początku listopada resort finansów podał, że prawo własności dwóch trzecich gruntu dawnej Chmielnej 70 przechodzi na własność Skarbu Państwa.

(PAP)

wkt/ sta/ malk/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.