Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Dziekan warszawskiej izby powinien być apolityczny

17.11.2016, 06:48; Aktualizacja: 17.11.2016, 07:04
 • Wyślij
 • Drukuj

Mam poważne wątpliwości, czy Mikołaj Pietrzak jest dobrym kandydatem na trudne dla adwokatury warszawskiej czasy - pisze adwokat Paweł Rybiński, były dziekan stołecznej ORA.

Reklama

Już w najbliższą sobotę staniemy, jako członkowie warszawskiej adwokatury, przed wyborem nowego dziekana i rzecznika dyscyplinarnego.

Uważnie śledzę wszystkie wywiady z kandydatami na szefa warszawskiej ORA, w szczególności tymi, którzy przedstawili pomysły na funkcjonowanie naszej izby. O ten najwyższy izbowy urząd ubiega się w tych wyborach aż pięciu kandydatów. Większość jest dobrze znana ze swej dotychczasowej działalności na rzecz adwokatury. Pojawili się także kandydaci egzotyczni, o których nie wiemy w zasadzie nic, poza tym, że mają za sobą polityczną przeszłość. Jednak moim zdaniem apolityczność powinna być jedną z naczelnych cech wyróżniających przyszłego dziekana.

adw. Paweł Rybiński

adw. Paweł Rybiński

źródło: Materiały Prasowe

W tym kontekście z zainteresowaniem przeczytałem wywiad z kolegą Mikołajem Pietrzakiem, znanym adwokatem, w szczególności obrońcą w najgłośniejszych procesach karnych, ale i wyrazistą politycznie postacią. A ponieważ jest on jednym z najpoważniejszych kandydatów do fotela dziekana, nasunęło mi się kilka pytań.

Czy osoba tak jednoznacznie zaangażowana politycznie będzie najwłaściwszym reprezentantem warszawskiej adwokatury? Mówi Mikołaj, że wycofał się z prac KOD-u i innych gremiów. A ja się pytam czy to powoduje, że nie ma on jednoznacznej politycznej i ideologicznej konotacji? Czy zasadniczym problemem warszawskiej adwokatury na poziomie izbowym są kwestie związane z naruszeniami praw mniejszości?

Trudno mnie posądzić o popieranie „dobrej zmiany”, szczególnie w kontekście pomysłów dotyczących wymiaru sprawiedliwości, ale rolą dziekana nie jest angażowanie się po stronie sporu politycznego, lecz, w pierwszym rzędzie, reprezentowanie koleżanek i kolegów. Szczególnie w chwili, gdy władze państwowe dążą do marginalizacji adwokatury. Jest to realne zagrożenie, a umiejętność rozmowy z władzą, jaka by ona nie była, będzie absolutną koniecznością, a nie wyborem. Rodzi się zatem pytanie: czy nie padną zarzuty o polityczny, a nie adwokacki charakter działalności mecenasa Pietrzaka? Czy naprawdę z tej pozycji, a nie od strony interesów wymiaru sprawiedliwości i adwokatury, chcemy uczestniczyć w tym dyskursie? W mojej ocenie osłabiłoby to ogromie wiarygodność stanowiska największej izby w Polsce, bowiem można byłoby zarzucić jej przedstawicielowi motywacje ideologiczne i polityczne, a nie stricte adwokackie.

Mówi kolega Pietrzak, że reprezentował osobę zaangażowaną w sprawy roszczeń warszawskich, ale to pełnomocnictwo wypowiedział. Dlaczego? Pozbył się, bo wyglądałoby to niezręcznie w kontekście kandydowania na eksponowaną funkcję? Idąc tym tropem kolega Mikołaj Pietrzak zrezygnowałby z obrony zabójcy, gdyby miał wypowiadać się publicznie o zbrodni zabójstwa? Taka postawa w świetle powołania i celów dla jakich jest się adwokatem budzi moje zdziwienie. Jak wiadomo kolega Mikołaj broni w wielu sprawach o charakterze publicznym i bardzo medialnym. Czy za każdym razem, gdy sprawa będzie miała charakter kontrowersyjny dla opinii publicznej zrezygnuje z obrony?

Jednocześnie mówi on, że jesteśmy od obrony tych, od których wszyscy się odwrócili. Ja w tym co mówi Mikołaj widzę sprzeczność, nie wiem jak państwo? Jeśli bowiem broni praw osób takich jak Abd al-Rahim al-Nashiri (podejrzewany o terroryzm i rzekomo przetrzymywany w Kiejkutach), to dlaczego mniej niezłomnie broni osoby zaangażowanej w sprawy reprywatyzacyjne? Przestało w tym wypadku istnieć fundamentalne dla adwokatury domniemanie niewinności? W mojej ocenie nie tak wygląda powinność adwokata broniącego „do upadłego” praw człowieka.

Konkludując, pomimo prywatnej sympatii do kandydata i mimo tego, że uważam go za świetnego adwokata, mam poważne wątpliwości czy jest on „człowiekiem na trudne czasy adwokatury warszawskiej”, a nie mam wątpliwości, że od kilku miesięcy rzeczywiście są one bardzo ciężkie.

adwokat Paweł Rybiński, były dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.