Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokatura przyszłości

23.11.2016, 06:45; Aktualizacja: 23.11.2016, 07:08
 • Wyślij
 • Drukuj

Kluczową kwestią jest likwidacja barier zawodowych i nieprzystających do realiów i zdrowego rozsądku uwarunkowań etycznych - piszą adw. Dariusz Gradzi i adw. Wojciech Bergier z ORA w Krakowie.

Reklama

Będąc krakowskimi delegatami na Krajowy Zjazd Adwokatury, w obliczu toczącej się tak w środowisku, jak i mediach dyskusji dotyczącej modelu i kształtu adwokatury, uważamy, że powinna koncentrować się ona na wskazanych poniżej kluczowych kwestiach.

Wojciech Bergier

Wojciech Bergier

źródło: Materiały Prasowe

Pierwszą z nich jest niezależność, która ma się opierać na trzech filarach: niezależności od władzy, od własnego klienta i od uwarunkowań finansowych.

Kolejną kwestią jest dbanie o dobro ogółu i udział w debacie publicznej, rozumiane jako zajmowane jednoznacznego stanowiska w sprawach ważnych społecznie. Adwokatura powinna być interesariuszem, który razem z mediami będzie stanowił przeciwwagę dla tradycyjnego modelu trójpodziału władzy. Musi go kontrolować oraz chronić jednostki w starciu z „systemem”. Słaba adwokatura i media oznaczają wszechwładzę państwa i brak kontroli jego poczynań.

Dariusz Gradzi

Dariusz Gradzi

źródło: Materiały Prasowe

Istotne jest też świadome kształtowanie i zarządzanie wizerunkiem. Oznacza to wyznaczane celów przez organy adwokatury, które realizują eksperci zewnętrzni. Akcje wizerunkowe powinny być prowadzone w ścisłej współpracy z Naczelną Radą Adwokacką. Zasady współpracy z ekspertami muszą być transparentne dla środowiska adwokackiego.

Trzeba też zadbać o dialog wewnątrz grupy zawodowej oraz komunikację zewnętrzną.

Następną kluczową kwestią jest likwidacja barier zawodowych i nieprzystających do realiów i zdrowego rozsądku uwarunkowań etycznych. A także responsywność na innowacje. Jest to element, który może nam pomóc zbudować przewagę konkurencyjną i zostać nowoczesną grupą zawodową. Mowa tutaj o innowacyjności polegającej na wykorzystywaniu w pracy i promocji najnowszych technologii oraz nowych pól aktywności zawodowej, a także pozycjonowaniu zawodowym w tych obszarach i nie oddawaniu pola konkurencji. Innowacyjność w obliczu nasycenia rynku prawnego powinna – w miarę możliwości - wykraczać poza tradycyjny model tzw. „praktyki ogólnej” (ma to naturalnie większe szanse powodzenia w ośrodkach dużych, niż w mniejszych).

Parafrazując Steve’a Jobs’a, w kontekście nowych pól działalności i profesjonalnego zaangażowania, chodzi o odejście od pytania „co to jest” na rzecz pytania „co mogę przy pomocy tego zrobić oraz jak z tego użyć”? Innowacyjność, to także komunikacja.

Skorzystajmy z zapału adwokatów ze stażem do pięciu lat. W Krakowie to się świetnie sprawdza. To tu powstał przy wsparciu okręgowej rady adwokackiej projekt Nowoczesna Adwokatura z nieocenionym udziałem młodych adwokatów: Angeliki Arter-Krzyżek, Katarzyny Frankiewicz–Burdy oraz Katarzyny Witkowskiej–Moździerz.

adw. Dariusz Gradzi, ORA w Krakowie

adw. Wojciech Bergier, ORA w Krakowie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.