Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

NRA skarży do TK postanowienie dotyczące tajemnicy adwokackiej

23.11.2016, 13:33; Aktualizacja: 23.11.2016, 13:46
 • Wyślij
 • Drukuj

Naczelna Rada Adwokacka złożyła zażalenie na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego o odmowie nadania dalszego biegu wnioskowi o zbadanie zgodności ustawy o policji i innych ustaw z konstytucją.

Reklama

Wniosek dotyczył przepisów związanych z tajemnicą obrończą i adwokacką.

Samorząd adwokacki wniósł o uznanie za niekonstytucyjne przepisów: ustawy o policji, ustawy o straży granicznej, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o żandarmerii wojskowej, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie kontrwywiadu i ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, w zakresie gromadzenia, rejestrowania, kwalifikowania i niszczenia informacji objętych tajemnicą obrończą i tajemnicą adwokacką.

Trybunał Konstytucyjny w piśmie z 7 listopada 2016 r. odmówił jednak nadania wnioskowi dalszego biegu.

Naczelna Rada Adwokacka wystosowała zażalenie na to postanowienie uzasadniając, że objęte pismem przepisy dotykają dwóch prawnie chronionych sfer: tajemnicy obrończej w rozumieniu art. 178 pkt 1 k.p.k. oraz ogólnej tajemnicy adwokackiej w rozumieniu art. 6 ustawy prawo o adwokaturze.

PS/źródło: adwokatura.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.