Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezydent: Do połączenia adwokatów i radców nie dojdzie bez zgody obu samorządów

25.11.2016, 12:16; Aktualizacja: 25.11.2016, 12:31
 • Wyślij
 • Drukuj
KZA 2016/ fot. Anna Krzyżanowska

źródło: InneKZA 2016/ fot. Anna Krzyżanowska

Rozpoczął się XII Krajowy Zjazd Adwokatury. 327 delegatów - reprezentujących 25-tysięczne środowisko- z 24 izb wybierze dziś nowego prezesa NRA. Na tę funkcję kandyduje adw. Małgorzata Kożuch (izba krakowska) oraz adw. Jacek Trela, dotychczasowy wiceprezes NRA (izba warszawska).

Reklama

Po podsumowującym przemówieniu Andrzeja Zwary, który oddaje fotel prezesa NRA po dwóch kadencjach, głos zabrał prezydent Andrzej Duda.

Głowa państwa w swym wystąpieniu nawiązała do KZA, które odbyło się w 2010 roku, a na które przybył wraz z śp. prezydentem Lechem Kaczyński. Wtedy to padła ważna dla palestry deklaracja, że do połączenia samorządów adwokackiego i radcowskiego nie dojdzie bez zgody obu środowisk. - Ja to stanowisko podtrzymuje, dziś jako prezydent - powiedział Duda.

Podkreślił też, że jest gotów do współpracy z nowo wybranymi władzami palestry. - Chcę, aby państwo wiedzieli, że wiem, iż z samorządem adwokackim można wiele rzeczy ustalić. Zamierzam z państwem współpracować i nie zgadzam się, by ważne rzeczy dla samorządu odbywały się bez jego udziału - akcentował.

W wystąpieniu prezydent nawiązał również do wizerunku adwokatów - mówił o ich moralności i etyce.

- Proszę aby kwestia odpowiedzialności, tej która jest egzekwowana wewnątrz samorządu adwokackiego, była traktowana niezwykle poważnie. Żeby były to postępowania prowadzone szybko, a środowisko i osoby, które są za kwestie dyscyplinarne odpowiedzialne, nie kierowali się zasadami koleżeńskości, tylko dobrem zawodu adwokata jako profesji zaufania publicznego w perspektywie tego o czym mówi konstytucja, a wiec interesu publicznego - zaznaczył Andrzej Duda.

Z jego ust padł również apel o obiektywizm środowiska, gdy te wypowiadać się będzie w kwestiach politycznych, czy też na styku prawa i polityki.

Polityczne aspekty podczas dopiero rozpoczętego zjazdu już się z resztą pojawiły. Rozpoczęły je gromkie brawa adwokatów towarzyszące przywitaniu profesora Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Natomiast podczas całego wystąpienia prezydenta Dudy cześć adwokatów z izby katowickiej trzymała w górze egzemplarze konstytucji.

Anna Krzyżanowska

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.