Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokatura z nowym prezesem

25.11.2016, 22:40; Aktualizacja: 25.11.2016, 22:59
 • Wyślij
 • Drukuj

Finał pierwszego dnia Krajowego Zjazdu Adwokatury bez zaskoczenia. Prezesem NRA został adw. Jacek Trela, dotychczasowy wiceprezes rady. Głosowało na niego 219 delegatów. Jego jedyny kontrkandydat adw. Małgorzata Kożuch uzyskała 86 głosów.

Reklama

Nowy prezes deklaruje, że w trakcie swojej kadencji chce przede wszystkim budować adwokaturę nowoczesną. Jak? Poprzez usunięcie "wszelkich barier", które hamują wykonywanie zawodu. W tym celu prezes Trela zaproponował m.in. zmiany w zakresie informowania i reklamy. - Granice informowania o wykonywanym zawodzie winny być zakreślone bardzo szeroko - podkreślał.

Zadeklarował również, że będzie dążyć do urynkowienia honorariów w przypadku świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej, a więc do podwyższenia stawek za tzw. urzędówki.

Jego priorytet to także wzmocnienie pozycji adwokatury - zarówno poprzez zintensyfikowanie prac samorządu, jak i przez poszerzenie uprawnień adwokatów tj. rozszerzenie zakresu spraw, w których występuje przymus adwokacki.

Jacek Trela jest stołecznym adwokatem praktykującym od 1986 r., który niemal od samego początku swej drogi zawodowej silnie angażował się w działalność samorządu adwokackiego. Był sędzią Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie (lata 1989–1992) i jej dziekanem (odpowiednio w latach 2001-2004 i 2004-2007).

Na rzecznika dyscyplinarnego wybrana został natomiast adw. Ewa Krasowska. Z kolei adw. Sławomir Ciemny został przewodniczącym Wyższej Komisji Rewizyjnej.

Anna Krzyżanowska

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.