Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokat podejrzany o korupcję

28.11.2016, 10:34; Aktualizacja: 28.11.2016, 12:07
 • Wyślij
 • Drukuj

Do ośmiu lat więzienia grozi 66-letniemu adwokatowi z Ostródy podejrzanemu o powoływanie się na wpływy u sędziego Sądu Okręgowego w Elblągu i obietnicę uzyskania korzystnego wyroku w sprawie cywilnej przed tym sądem za 30 tys. zł łapówki.

Reklama

"Adwokat przekonywał zainteresowanego, że pieniądze te miały być przeznaczone dla sędziego i ławników sądu" – poinformował prokurator Mariusz Marciniak z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Gdańsku, prowadzącej śledztwo w tej sprawie.

Zastrzegł, że dochodzenie w żadnym zakresie nie dotyczy sędziów. "Adwokat bowiem oszukiwał swojego klienta, że ma wpływy w sądzie w Elblągu" – powiedział.

Mecenasa zatrzymali w czwartek funkcjonariusze delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku, a w sobotę, po wniosku prokuratury, Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe podjął decyzję o aresztowaniu podejrzanego na trzy miesiące z zastrzeżeniem, że ten środek zapobiegawczy zostanie zmieniony z chwilą złożenia poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. zł.

Z uwagi na dobro śledztwa Marciniak odmówił odpowiedzi na pytanie, w jakich okolicznościach doszło do zatrzymania adwokata. "Mogę jedynie ujawnić, że niemal wszystkie pieniądze zostały odzyskane" – dodał.

(PAP)

rop/ akw/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.