Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Warsaw High School Moot Court – „promocją fachowości przyszłych prawników”

Natalia Ryńska15.12.2015, 07:00; Aktualizacja: 15.12.2015, 12:37
 • Wyślij
 • Drukuj
Tegoroczna edycja była drugą w historii wydarzenia

źródło: InneTegoroczna edycja była drugą w historii wydarzenia

14 grudnia w siedzibie Sądu Najwyższego odbył się finał II edycji konkursu polegającego na symulacji postępowania arbitrażowego. Zwycięzcami zostali: Alicja Kwiatkowska i Krzysztof Stefanowicz ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana w Warszawie.

Reklama

W finałowej rozprawie, odbywające się pod czujnym okiem trzech sędziów: doktora nauk prawnych mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, adwokata Piotra Sadownika oraz Tomasza Wlazło udział wzięli przedstawiciele dwóch warszawskich liceów. Konkurentami zwycięzców była para uczennic z XXXIII liceum im. Mikołaja Kopernika.

Mecenas Wąsowski ogłaszając wyniki przyznał, że „nie było istotne, kto ma rację w tym sporze oraz to, kto naprawdę wygrał. Istotą oceny sądu/trybunału było to, kto lepiej się zaprezentował”.

Specjalnie doceniony przez sędziów został Krzysztof Stefanowicz i jego zaangażowanie w rozgrywkę.

Zdaniem Piotra Sadowicza na szczególną pochwałę zasługiwał ogrom pracy, jaki uczestnicy włożyli w swoje wystąpienia. Prawnik docenił także profesjonalizm uczestników „Przyjemność w słuchaniu wypowiedzi na rozprawie nie dotyczyła tylko retoryki”. Także merytorycznie było bardzo dobrze – przyznał. Podkreślał, że cieszy go fakt iż tak wiele młodych ludzi jest zainteresowanych arbitrażem. Doceniono także poziom rywalizacji. „Bardzo się cieszymy, że młodzi ludzie interesują się arbitrażem, jako alternatywnym sposobem rozwiązywania sporów (…). My już w chwili obecnej czujemy się zagrożeni, bo tak naprawdę za chwilę okaże się, że nie jesteśmy do niczego potrzebni, bo są za nami czy już przed nami ludzie tak znakomici, czy tak znakomicie przygotowani, że będziemy musieli się od Was uczyć”.

W ogłoszeniu wyników uczestniczyła I prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf, która pogratulowała finalistom i organizatorom. Konkurs nazwała ”wielką promocją prawa, jako dziedziny, która organizuje państwo i społeczeństwo i jest bardzo potrzebna. Jest to także wielka promocja fachowości doskonałych prawników w przyszłości”. Profesor podziękowała inicjatorom konkursu za wspaniałą idee.

Mecenas Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, który pełnił rolę obserwatora wyraził swoją ogromną radość rosnącym zainteresowaniem wśród młodego pokolenia. Pochwalił także pomysł przeprowadzania symulacji rozpraw. Przypomniał, że nie jest to jedyny tego typu konkurs. Sąd Arbitrażowy, któremu przewodniczy organizuje Draft Common Frame of Reference Warsaw International Arbitration Moot, ponadto są przeprowadzane symulacje postępowań arbitrażowych dla studentów.

-Przeprowadzenie tego typu konkursów już na etapie liceum bardzo rozwija kulturę rozstrzygania sporu. Pozwala także skompensować deficyt licealny w zakresie wystąpień publicznych i publicznej debaty – dodał.

Zwycięzcy przyznali, że ich przygotowania trwały od maja. Z uwagi jednak na inne zobowiązania, nie miały ciągłego charakteru. „W sumie szykowaliśmy się dwa tygodnie” – podsumował Stefanowicz.

Tegoroczna edycja była II w historii wydarzenia. Inicjatorka I edycji – Paulina Węgrzynowicz wyjaśniła, że inspirowała się symulacjami, odbywającymi się za granicą, a także konkursem przeprowadzanym przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Głównym zamiarem było umożliwienie zainteresowanym osobom sprawdzenia swoich sił w arbitrażu.

Dyrektorka liceum im. Kopernika zapowiedziała kolejną edycję wydarzenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:gazetaprawna.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.