Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

UJ podtrzymuje swój apel do prezydenta Dudy

27.01.2016, 16:01; Aktualizacja: 27.01.2016, 16:17
 • Wyślij
 • Drukuj

"Działanie Rady Wydziału Prawa i Administracji UJ nie pozostaje w żadnym zakresie w sprzeczności z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym oraz innymi ustawami, statutem UJ oraz nie narusza ważnego interesu Uniwersytetu Jagiellońskiego" - czytamy w stanowisku Kolegium Rektorskiego UJ.

Reklama

W grudniu Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego wydała bezprecedensową uchwałę, w której napisała, że podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o TK nie daje się pogodzić z zasadą demokratycznego państwa prawnego i narusza wymogi nieusuwalności sędziów, legalizmu i niedziałania prawa wstecz.

W ocenie członków rady nowelizacja ustawy o TK, podważa też "zaufanie do Trybunału, pozbawiając Państwo Polskie podstawowej instytucji ochrony praw fundamentalnych".

Z kolei podjęte przez Sejm uchwały zmierzające do zniesienia skutków wyboru sędziów TK przez parlament poprzedniej kadencji są, w jej ocenie, "pozbawione wszelkiej mocy prawnej i pogłębiają kryzys konstytucyjny".

Uchwała kończyła się apelem do prezydenta Dudy. "Zwracamy się do pana prezydenta, absolwenta naszego wydziału i członka wspólnoty akademickiej UJ, o uszanowanie wartości, których Krakowska Wszechnica jest strażnikiem: prawa i wolności obywatelskich. Apelujemy o niezwłoczne podjęcie działań, które nie dopuszczą do trwałego zachwiania równowagi między władzą sądowniczą a władzami ustawodawczą i wykonawczą. Mamy nadzieję, że wypełni pan swój obowiązek strażnika Konstytucji i Polski jako demokratycznego państwa prawa" - pisali przedstawiciele uczelni w dokumencie podpisanym przez dziekana WPiA prof. Krystynę Chojnacką.

Tę uchwałę zaskarżył Krzysztof Kopacz, kierownik administracyjny Wydziału Prawa i Administracji. Brał on udział w grudniowym głosowaniu i był przeciwny jej przyjęciu.

Senat UJ rozpatrzył skargę Krzysztofa Kopacza i uznał, że jest ona bezzasadna.

PS/źródło: WPiAUJ

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.