Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

UJ podtrzymuje swój apel do prezydenta Dudy

27.01.2016, 16:01; Aktualizacja: 27.01.2016, 16:17
 • Wyślij
 • Drukuj

"Działanie Rady Wydziału Prawa i Administracji UJ nie pozostaje w żadnym zakresie w sprzeczności z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym oraz innymi ustawami, statutem UJ oraz nie narusza ważnego interesu Uniwersytetu Jagiellońskiego" - czytamy w stanowisku Kolegium Rektorskiego UJ.

Reklama

W grudniu Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego wydała bezprecedensową uchwałę, w której napisała, że podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o TK nie daje się pogodzić z zasadą demokratycznego państwa prawnego i narusza wymogi nieusuwalności sędziów, legalizmu i niedziałania prawa wstecz.

W ocenie członków rady nowelizacja ustawy o TK, podważa też "zaufanie do Trybunału, pozbawiając Państwo Polskie podstawowej instytucji ochrony praw fundamentalnych".

Z kolei podjęte przez Sejm uchwały zmierzające do zniesienia skutków wyboru sędziów TK przez parlament poprzedniej kadencji są, w jej ocenie, "pozbawione wszelkiej mocy prawnej i pogłębiają kryzys konstytucyjny".

Uchwała kończyła się apelem do prezydenta Dudy. "Zwracamy się do pana prezydenta, absolwenta naszego wydziału i członka wspólnoty akademickiej UJ, o uszanowanie wartości, których Krakowska Wszechnica jest strażnikiem: prawa i wolności obywatelskich. Apelujemy o niezwłoczne podjęcie działań, które nie dopuszczą do trwałego zachwiania równowagi między władzą sądowniczą a władzami ustawodawczą i wykonawczą. Mamy nadzieję, że wypełni pan swój obowiązek strażnika Konstytucji i Polski jako demokratycznego państwa prawa" - pisali przedstawiciele uczelni w dokumencie podpisanym przez dziekana WPiA prof. Krystynę Chojnacką.

Tę uchwałę zaskarżył Krzysztof Kopacz, kierownik administracyjny Wydziału Prawa i Administracji. Brał on udział w grudniowym głosowaniu i był przeciwny jej przyjęciu.

Senat UJ rozpatrzył skargę Krzysztofa Kopacza i uznał, że jest ona bezzasadna.

PS/źródło: WPiAUJ

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.