Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nabór na aplikację ogólną jednak się odbędzie

Małgorzata Kryszkiewicz29.02.2016, 00:00; Aktualizacja: 29.02.2016, 07:40
 • Wyślij
 • Drukuj

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury przeprowadzi w 2016 r. egzamin wstępny na aplikację ogólną. Nie będą natomiast organizowane konkursy na stanowisko asesora sądowego. To najważniejsze zmiany, jakie zaproponowali w projekcie nowelizacji ustawy o KSSiP posłowie PiS.

Reklama

Z aplikacji ogólnej prowadzonej przez krakowską szkołę, będącej niejako rocznym przygotowaniem do aplikacji specjalistycznych (sędziowskiej i prokuratorskiej), zrezygnowała poprzednia ekipa rządząca. Ten zabieg był zresztą odpowiedzią na płynące z wielu środowisk postulaty reformy systemu kształcenia przyszłych sędziów i prokuratorów. Podnoszono, że aplikacja ogólna jest kosztowna, a przy tym niewiele wnosiła. Jej przeciwnikiem była m.in. Krajowa Rada Sądownictwa. Za likwidacją aplikacji ogólnej przemawiało również wejście w życie 7 lipca 2013 r. przepisów (nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych – Dz.U. z 2013 r. poz. 662), które zrewidowały wymogi stawiane kandydatom na stanowisko asystenta sędziego. Nie muszą już oni kończyć aplikacji ogólnej. Wystarczy, że kandydat ma tytuł magistra i odbędzie w ciągu pierwszych dwóch lat zatrudnienia w sądzie staż asystencki.

Dlaczego więc posłowie PiS chcą wrócić do poprzedniego rozwiązania? Ich zdaniem jest to konieczne, aby szkoła miała większy wpływ na sposób kształcenia przyszłych kadr. Przeciwko rezygnacji z aplikacji ogólnej opowiadało się m.in. Biuro Analiz Sejmowych. Legislatorzy podkreślali, że ten system kształcenia pozwalał na dokonywanie wstępnej selekcji kandydatów na sędziów i prokuratorów oraz wyrównanie ich wiedzy wyniesionej ze studiów prawniczych.

Kolejną ważną zmianą ma być wstrzymanie konkursów na asesora sądowego do 31 października 2017 r. Chodzi o to, aby osoby kończące aplikację sędziowską w KSSiP miały pewność co do tego, że w sądach będzie na nich czekać praca. PiS chce również wprowadzić zmiany w procedurze odwoływania dyrektora krakowskiej szkoły. Na skutek poprzedniej nowelizacji przepisów minister uzyskał zupełną dowolność w tym zakresie. Posłowie proponują, aby było to możliwe jedynie w pięciu przypadkach, wśród których są m.in. niewywiązywanie się ze swoich obowiązków, skazanie prawomocnym wyrokiem za przestępstwo ścigane z urzędu czy też długotrwała choroba powodująca niemożność pełnienia funkcji.

Etap legislacyjny

Projekt trafił do laski marszałkowskiej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.