Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Po wynikach egzaminu, czas na odwołania

Ewa Maria Radlińska04.05.2016, 06:02; Aktualizacja: 04.05.2016, 06:10

Przed podjęciem decyzji o skierowaniu skargi do sądu administracyjnego, należy przeanalizować obszerne orzecznictwo, aby zorientować jakiego rodzaju zarzuty są uwzględniane przez sądy.

Reklama

Tegoroczny egzamin adwokacki i radcowski z prawa cywilnego był nie lada wyzwaniem dla zdających. W konsekwencji w niektórych komisjach połowa aplikantów nie zdała. Jak wynika z Informatora Izby Adwokackiej w Warszawie, w stolicy do egzaminu adwokackiego przystąpiły 854 osoby. Nie zdało 313 osób. Najwięcej ocen niedostatecznych postawiono właśnie z prawa cywilnego – 266. Piłka jednak nadal w grze: zdającym którym się nie powiodło przysługuje bowiem odwołanie od wyniku egzaminu. I tu pojawia się dylemat: czy sporządzić je samodzielnie, czy powierzyć sprawę kancelarii. Zdania są podzielone. W tym drugim przypadku stanowi to wydatek wynoszący od 1,5 tys. zł wzwyż.

- Nie widzę żadnych powodów, które nie pozwalałyby zlecić przygotowania odwołania od negatywnego wyniku egzaminu końcowego. Przez przedstawiciela nie możemy sporządzić testamentu, ale w przypadku środka zaskarżenia już tak nie jest. To może się okazać nawet rozsądnym posunięciem. Bardzo ciężko jest bowiem zachować obiektywizm, chłodną ocenę i profesjonalny dystans we własnej sprawie - wskazuje radca prawny Michał Paprocki. Dodaje, że nie ma nic zdrożnego w tym, że osoby, które mają wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, świadczą takie usługi.

- Nie widzę również uzasadnienia, aby budować wokół takiego zaskarżenia jakąś kontrowersję. To jedna z standardowych czynności w postępowaniu na podstawie przepisów postępowania administracyjnego - mówi.


Pozostało jeszcze 74% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.