Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Po wynikach egzaminu, czas na odwołania

Ewa Maria Radlińska04.05.2016, 06:02; Aktualizacja: 04.05.2016, 06:10

Przed podjęciem decyzji o skierowaniu skargi do sądu administracyjnego, należy przeanalizować obszerne orzecznictwo, aby zorientować jakiego rodzaju zarzuty są uwzględniane przez sądy.

Reklama

Tegoroczny egzamin adwokacki i radcowski z prawa cywilnego był nie lada wyzwaniem dla zdających. W konsekwencji w niektórych komisjach połowa aplikantów nie zdała. Jak wynika z Informatora Izby Adwokackiej w Warszawie, w stolicy do egzaminu adwokackiego przystąpiły 854 osoby. Nie zdało 313 osób. Najwięcej ocen niedostatecznych postawiono właśnie z prawa cywilnego – 266. Piłka jednak nadal w grze: zdającym którym się nie powiodło przysługuje bowiem odwołanie od wyniku egzaminu. I tu pojawia się dylemat: czy sporządzić je samodzielnie, czy powierzyć sprawę kancelarii. Zdania są podzielone. W tym drugim przypadku stanowi to wydatek wynoszący od 1,5 tys. zł wzwyż.

- Nie widzę żadnych powodów, które nie pozwalałyby zlecić przygotowania odwołania od negatywnego wyniku egzaminu końcowego. Przez przedstawiciela nie możemy sporządzić testamentu, ale w przypadku środka zaskarżenia już tak nie jest. To może się okazać nawet rozsądnym posunięciem. Bardzo ciężko jest bowiem zachować obiektywizm, chłodną ocenę i profesjonalny dystans we własnej sprawie - wskazuje radca prawny Michał Paprocki. Dodaje, że nie ma nic zdrożnego w tym, że osoby, które mają wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, świadczą takie usługi.

- Nie widzę również uzasadnienia, aby budować wokół takiego zaskarżenia jakąś kontrowersję. To jedna z standardowych czynności w postępowaniu na podstawie przepisów postępowania administracyjnego - mówi.


Pozostało jeszcze 74% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.