Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Będą ułatwienia na egzaminach na aplikacje dla kandydatów z dysfunkcjami

Maciej Suchorabski20.06.2016, 00:00; Aktualizacja: 20.06.2016, 08:26
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoby z niepełnosprawnością będą mogły się ubiegać o przystąpienie na specjalnych warunkach do wstępnych testów na aplikacje korporacyjne. Taka propozycja pojawiła się w projektach rozporządzeń ministra sprawiedliwości zmieniających zasady przeprowadzania egzaminów.

Reklama

O problemach, z którymi muszą zmierzyć się osoby z ułomnościami fizycznymi podczas egzaminów wstępnych na aplikacje, pisaliśmy w listopadzie 2015 r. (DGP nr 217). W odróżnieniu od egzaminów zawodowych ograniczenia manualne nie były podstawą do wydłużenia regulaminowego czasu na rozwiązywanie zadań. A kandydaci z niepełnosprawnością tracili go nie tylko w momencie przenoszenia odpowiedzi na kartę egzaminacyjną, lecz też podczas prostych czynności fizycznych, takich jak otwarcie koperty z pytaniami, odwracanie kart (11 stron) czy ich poprawne zakodowanie.

Zgodnie z propozycją ministra sprawiedliwości, na wniosek kandydata będącego osobą niepełnosprawną, przewodniczący komisji kwalifikacyjnej (lub jego zastępca), będzie mógł udzielić zgody na szczególny sposób rozwiązywania zestawu pytań testowych uwzględniający rodzaj niepełnosprawności.

Co więcej, kandydat z ograniczeniem fizyczno-manualnym wraz ze zgłoszeniem do przystąpienia do egzaminu wstępnego będzie mógł wnioskować o wydłużenie o połowę regulaminowego czasu. Aby jednak przystąpić na specjalnych warunkach do egzaminu, dysfunkcyjność będzie musiała zostać udokumentowana nie tylko samą kopią orzeczenia o niepełnosprawności. Konieczne będzie również przedstawienie specjalnego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego trudności w dokonywaniu w toku egzaminu czynności technicznych, takich jak odczytywanie tekstu czy zaznaczanie na karcie odpowiedzi na pytanie testowe. Jak wynika z proponowanych przepisów, zaświadczenie to będzie musiało zostać wystawione przez lekarza właściwego ze względu na charakter niepełnosprawności.

Wskazane rozwiązania nie obejmą natomiast swoim zasięgiem kandydatów do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jak informuje jednak ministerstwo sprawiedliwości, kwestia wprowadzenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych podczas zdawania egzaminu wstępnego na aplikacje prowadzone przez KSSiP będzie rozważana w toku prac nad nowym systemem kształcenia sędziów i prokuratorów. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.