Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Będą ułatwienia na egzaminach na aplikacje dla kandydatów z dysfunkcjami

Maciej Suchorabski20.06.2016, 00:00; Aktualizacja: 20.06.2016, 08:26
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoby z niepełnosprawnością będą mogły się ubiegać o przystąpienie na specjalnych warunkach do wstępnych testów na aplikacje korporacyjne. Taka propozycja pojawiła się w projektach rozporządzeń ministra sprawiedliwości zmieniających zasady przeprowadzania egzaminów.

Reklama

O problemach, z którymi muszą zmierzyć się osoby z ułomnościami fizycznymi podczas egzaminów wstępnych na aplikacje, pisaliśmy w listopadzie 2015 r. (DGP nr 217). W odróżnieniu od egzaminów zawodowych ograniczenia manualne nie były podstawą do wydłużenia regulaminowego czasu na rozwiązywanie zadań. A kandydaci z niepełnosprawnością tracili go nie tylko w momencie przenoszenia odpowiedzi na kartę egzaminacyjną, lecz też podczas prostych czynności fizycznych, takich jak otwarcie koperty z pytaniami, odwracanie kart (11 stron) czy ich poprawne zakodowanie.

Zgodnie z propozycją ministra sprawiedliwości, na wniosek kandydata będącego osobą niepełnosprawną, przewodniczący komisji kwalifikacyjnej (lub jego zastępca), będzie mógł udzielić zgody na szczególny sposób rozwiązywania zestawu pytań testowych uwzględniający rodzaj niepełnosprawności.

Co więcej, kandydat z ograniczeniem fizyczno-manualnym wraz ze zgłoszeniem do przystąpienia do egzaminu wstępnego będzie mógł wnioskować o wydłużenie o połowę regulaminowego czasu. Aby jednak przystąpić na specjalnych warunkach do egzaminu, dysfunkcyjność będzie musiała zostać udokumentowana nie tylko samą kopią orzeczenia o niepełnosprawności. Konieczne będzie również przedstawienie specjalnego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego trudności w dokonywaniu w toku egzaminu czynności technicznych, takich jak odczytywanie tekstu czy zaznaczanie na karcie odpowiedzi na pytanie testowe. Jak wynika z proponowanych przepisów, zaświadczenie to będzie musiało zostać wystawione przez lekarza właściwego ze względu na charakter niepełnosprawności.

Wskazane rozwiązania nie obejmą natomiast swoim zasięgiem kandydatów do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jak informuje jednak ministerstwo sprawiedliwości, kwestia wprowadzenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych podczas zdawania egzaminu wstępnego na aplikacje prowadzone przez KSSiP będzie rozważana w toku prac nad nowym systemem kształcenia sędziów i prokuratorów. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.