Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Po niepublicznej większe pieniądze

Urszula Mirowska-Łoskot23.06.2016, 05:50; Aktualizacja: 23.06.2016, 06:21

Absolwenci prywatnych uczelni zarabiają więcej niż po szkołach publicznych. I szybciej też znajdują pracę.

Reklama

Na 3,6 tys. zł brutto mogą liczyć od razu po studiach absolwenci prawa SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie. Bardzo szybko też ją znajdują – średnio szukają jej niespełna miesiąc od obrony. Tak wynika z monitoringu ekonomicznych losów absolwentów (ELA), który prowadzi Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przebadało, jak na rynku pracy radzą sobie absolwenci, którzy ukończyli studia w 2014 r.

Na podium prywatni

W tym zestawieniu nieźle wypadają też osoby, które ukończyły prawo na uczelni im. Heleny Chodowskiej. Pracę znajdują już po nieco ponad miesiącu od ukończenia studiów i otrzymują przeciętnie 3,1 tys. zł. Dobrze radzą sobie również osoby, które zdobyły dyplom Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. Po studiach ich średnie wynagrodzenie to 2,7 tys. zł. Dopiero na czwartym miejscu pod względem zarobków plasuje się publiczna uczelnia – i nie jest to ani Uniwersytet Jagielloński, ani Warszawski, lecz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wysokość zarobków, na które mogą liczyć absolwenci prawa po UKSW, jest taka sama jak w przypadku uczelni z trzeciej pozycji, a na pracę czekają 2,5 miesiąca.


Pozostało jeszcze 81% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.