Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Co dalej, panie mecenasie

27.06.2016, 12:55; Aktualizacja: 27.06.2016, 13:21
 • Wyślij
 • Drukuj

Czerwiec to miesiąc ślubowań. Świeżo upieczeni adwokaci i radcowie prawni staną przed wyborem – kontynuować współpracę z dotychczasowym pracodawcą, szukać możliwości rozwoju gdzieś indziej, a może pójść „na swoje”.

Reklama

W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które od początku swojej ścieżki zawodowej wykwalifikowały się w konkretnej gałęzi prawa. Prawo cywilne czy prawo gospodarcze nie są już specjalizacjami. Przyszłość jest w konkretnych, wąskich segmentach tych obszarów. Dziedziny takie jak prawo nowoczesnych technologii, M&A czy branża real estate niosą za sobą ogromny potencjał. Praca jest tam, gdzie rozwija się gospodarka – również w branży prawniczej.

Istotna jest również znajomość języków obcych. Najlepiej kilku. Globalizacja rządzi się swoimi prawami i nikogo nie interesuje, że kodeks jest polski. Otwarte granice i obecne stosunki międzynarodowe w Europie spowodowały, iż do kancelarii trafia coraz więcej spraw z elementem transgranicznym (pomijając międzynarodowe organizacje, w których jest to standard). Jeżeli pracownik wie, w którym kierunku chce podążać, kryterium wieku traci na znaczeniu.

Ci, którzy nie wyspecjalizowali się w konkretnej dziedzinie, są w gorszej sytuacji. Specyfika pracy w kancelarii często charakteryzuje się dużym rozstrzałem obowiązków. W tej grupie znajduje się wielu prawników, którzy posiadają szeroką ogólną świadomość prawną. Dobrze orientują się w przepisach i nie mają problemu z ich stosowaniem. W pracy zajmują się wszystkim - począwszy od sporządzania prostych pism procesowych, na występowaniu przed sądem kończąc. Wiedzą, kiedy wnieść zastrzeżenie do protokołu i na naruszenie jakiego przepisu prawa się powołać. Są cennymi pracownikami w mniejszych strukturach. Jedynym problemem jest tu… klęska urodzaju. W odróżnieniu od specjalistów, takich osób na rynku jest bardzo dużo.

Co mogą zrobić aby się wypromować? Portale networkingowe, aktywne udzielanie się na forach czy udział w konferencjach mogą być skutecznymi narzędziami podnoszącymi wartość na rynku pracy. Tym bardziej, że czasy, gdy po ukończeniu aplikacji otrzymywało się w schedzie klientów od dotychczasowego patrona bezpowrotnie minęły. O klienta trzeba walczyć. Oczywiście w ramach samorządowych zasad etyki i z poszanowaniem godności zawodu.

Biznes czy własna praktyka

Przedsiębiorstwa z wewnętrznym działem prawnym zapewniają pracownikowi swego rodzaju stabilność. Prawnicy wewnętrzni swój rozwój muszą kształtować wielopłaszczyznowo, ale z akcentem na główną specjalizację. Ponadto dobry in-house musi mieć silnie rozwinięte umiejętności biznesowe, interpersonalne oraz być bardzo przedsiębiorczy. Sporo zależy tu od struktury departamentu. Im więcej osób pracuje w dziale prawnym, tym bardziej nastawieni są oni na specjalizację.

W odróżnieniu do trendu sprzed kilku lat, niewielu młodych specjalistów decyduje się na prowadzenie własnego biznesu. Rozwój pod okiem ekspertów w wąskiej dziedzinie rekompensuje potrzebę samorealizacji na tle biznesowym. Na to ostatnie jeszcze przyjdzie czas.

Bez względu na wybraną drogę, młodzi prawnicy muszą liczyć się z tym, że nie zasmakują szybko zjawiska obecnego w innych branżach – rynku kandydata. Samo zdobycie uprawnień to za mało. Co zatem robić? Inwestować! W siebie i swój wizerunek. Klient rzadko puka do drzwi sam. Należy czymś go przyciągnąć i zatrzymać. Prawnicy to też sprzedawcy – w tym wypadku handlują swoją wiedzę. A rynek jest twardy i niekoniecznie sprzedaje się najbardziej wartościowy produkt. Często kluczowe jest tło, otoczka i przebojowość. Warto zatem inwestować w swoją osobistą markę i rozwijać się nie tylko merytorycznie, ale również biznesowo.

Konrad Gniadek i Joanna Januszkiewicz, eksperci rynku pracy Antal Legal

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.