Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Niedoszli adwokaci wciąż bez decyzji

Maciej Suchorabski, Karolina Nowakowska27.07.2016, 00:00; Aktualizacja: 27.07.2016, 07:53
 • Wyślij
 • Drukuj

Komisje II stopnia działające przy Ministerstwie Sprawiedliwości nie śpieszą się z rozpatrywaniem odwołań od ocen egzaminów zawodowych, które odbyły się w marcu 2016 r. Choć na załatwienie sprawy jest miesiąc, zdający na decyzję czekać muszą do końca roku.

Reklama

Sprawy związane z odwołaniami od wyników egzaminów zawodowych trafiają do komisji I stopnia. Ta może nie zgodzić się z zarzutami stawianymi przez zdających. W przypadku ponownego odwołania sprawę kieruje się do komisji II stopnia. I zwykle słuch o niej ginie – nawet na pół roku.

Dotychczas do komisji odwoławczych II stopnia wpłynęły 974 odwołania od egzaminów przeprowadzonych w marcu 2016 r., w tym 527 od wyników egzaminu adwokackiego, 371 od wyników egzaminu radcowskiego oraz 76 od wyników egzaminu komorniczego. Zazwyczaj zajmowały się nimi komisje stałe, powoływane na dwuletnie kadencje. Ale w tym roku – ze względu na bardzo dużą liczbę wniosków o ponowną weryfikację wyników egzaminów adwokackich i radcowskich – Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się na powołanie czterech dodatkowych komisji. Odwołania od egzaminu komorniczego rozpatruje jak co roku tylko komisja stała.

Na uporanie się z falą wniosków ciała te mają miesiąc, licząc od dnia wpływu. Ale, jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, zbierają się one na jednym lub dwóch posiedzeniach w miesiącu. W tym tempie zakończenie rozpatrywania odwołań od wyników tegorocznych egzaminów adwokackiego, radcowskiego i komorniczego planowane jest do końca bieżącego roku.

– Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania. Ten termin może być przedłużany – tłumaczy Marcin Kupisiński, radca prawny z kancelarii MK-Legal, przywołując art. 35 par. 3 kodeksu postępowania administracyjnego.

Zdający twierdzą, że nie ma racjonalnego wyjaśnienia, dlaczego komisje nie odbywają posiedzeń, skoro pracy jest dużo. Ministerstwo nie udzieliło im w tej sprawie wyjaśnień.

Jak przypomina mec. Kupisiński, o każdym przypadku niezałatwienia sprawy w ustawowym terminie komisja odwoławcza powinna zawiadomić wnioskodawcę, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin rozstrzygnięcia (art. 36 par. 1 k.p.a.). Tymczasem zdający nie otrzymali żadnej informacji o przyczynach opóźnienia.

Taka sytuacja poważnie godzi w interesy niedoszłych adwokatów, radców i komorników. Muszą oni podjąć decyzję, czy czekać na wynik odwołania, czy podchodzić jeszcze raz do egzaminu zawodowego w marcu 2017 r. To zaś wiąże się nie tylko z przygotowaniem merytorycznym, ale i z koniecznością wniesienia opłaty egzaminacyjnej. A nie jest ona mała: stanowi 80 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2016 było to 1480 zł; w przyszłym roku będzie wyższa). Ci, którzy pracują w kancelariach, nie będą mogli wykonywać zawodu, ponieważ utracą prawo do występowania przed sądami (mają je tylko przez rok od zakończenia aplikacji – potem dopiero po egzaminie). Nie będą też mogli skorzystać np. z dofinansowania z Unii Europejskiej dla osób poniżej 30. roku życia na otwarcie pierwszej działalności gospodarczej.

Kandydaci, z którymi rozmawialiśmy, nie chcą jednak korzystać z drogi sądowej i skarżyć się na przewlekłość postępowania. Obawiają się, że źle wpłynie to na ostateczne rozstrzygnięcie komisji w ich sprawie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.