Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Komisje przygotowujące egzaminy będą szczelniejsze

Anna Krzyżanowska29.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 29.08.2016, 06:42

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zminimalizować ryzyko wycieków pytań na prawniczych egzaminach wstępnych i zawodowych (adwokackich, radcowskich, komorniczych oraz notarialnych). Do konsultacji społecznych trafił właśnie komplet projektów rozporządzeń uszczelniających zasady działania komisji odpowiedzialnych za układanie zadań.

Reklama

„Projektowana regulacja zakłada wyeliminowanie możliwości posiadania na posiedzeniach zespołu urządzeń służących do odbioru, przekazywania, przechowywania, utrwalania i powielania informacji. W drodze wyjątku zezwolić na posiadanie tego typu urządzeń może wyłącznie przewodniczących zespołu lub jego zastępca, o czym czyni się wzmiankę z uzasadnieniem w protokole z posiedzenia zespołu i zawiadamia Ministra Sprawiedliwości” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Członkowie komisji układającej pytania – poza autorami konkretnych zadań – nie będą mogli na jej posiedzeniu sporządzać również notatek. Dostęp do treści pytań szykowanych na egzamin w okresie pomiędzy posiedzeniami komisji zastrzeżony będzie wyłącznie dla przewodniczącego zespołu lub jego zastępcy. Dopiero za ich zgodą zajrzeć do materiałów będą mogli inni autorzy egzaminu, i to wyłącznie w zakresie zgłaszanych przez nich propozycji.

„Dla zapewnienia sprawnej pracy zespołu, a przede wszystkim mając na uwadze zabezpieczenie zadań przed nieuprawnionym ujawnieniem” układający egzaminy prawnicze zostaną również wyposażeni w sprzęt komputerowy zawierający system informacji prawnej, uniemożliwiający jednak przesył lub odbiór informacji. Na zakup laptopów przewidziano już – w ramach planu finansowego departamentu informatyzacji rejestrów sądowych resortu sprawiedliwości na rok 2016 – 157 tys. zł. Projekty mają wejść w życie w 7 dni od dnia ogłoszenia.


Pozostało jeszcze 34% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.