Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Komisje przygotowujące egzaminy będą szczelniejsze

Anna Krzyżanowska29.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 29.08.2016, 06:42

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zminimalizować ryzyko wycieków pytań na prawniczych egzaminach wstępnych i zawodowych (adwokackich, radcowskich, komorniczych oraz notarialnych). Do konsultacji społecznych trafił właśnie komplet projektów rozporządzeń uszczelniających zasady działania komisji odpowiedzialnych za układanie zadań.

Reklama

„Projektowana regulacja zakłada wyeliminowanie możliwości posiadania na posiedzeniach zespołu urządzeń służących do odbioru, przekazywania, przechowywania, utrwalania i powielania informacji. W drodze wyjątku zezwolić na posiadanie tego typu urządzeń może wyłącznie przewodniczących zespołu lub jego zastępca, o czym czyni się wzmiankę z uzasadnieniem w protokole z posiedzenia zespołu i zawiadamia Ministra Sprawiedliwości” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Członkowie komisji układającej pytania – poza autorami konkretnych zadań – nie będą mogli na jej posiedzeniu sporządzać również notatek. Dostęp do treści pytań szykowanych na egzamin w okresie pomiędzy posiedzeniami komisji zastrzeżony będzie wyłącznie dla przewodniczącego zespołu lub jego zastępcy. Dopiero za ich zgodą zajrzeć do materiałów będą mogli inni autorzy egzaminu, i to wyłącznie w zakresie zgłaszanych przez nich propozycji.

„Dla zapewnienia sprawnej pracy zespołu, a przede wszystkim mając na uwadze zabezpieczenie zadań przed nieuprawnionym ujawnieniem” układający egzaminy prawnicze zostaną również wyposażeni w sprzęt komputerowy zawierający system informacji prawnej, uniemożliwiający jednak przesył lub odbiór informacji. Na zakup laptopów przewidziano już – w ramach planu finansowego departamentu informatyzacji rejestrów sądowych resortu sprawiedliwości na rok 2016 – 157 tys. zł. Projekty mają wejść w życie w 7 dni od dnia ogłoszenia.


Pozostało jeszcze 34% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.