Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje - nowe dane

27.09.2016, 11:16; Aktualizacja: 27.09.2016, 11:46
 • Wyślij
 • Drukuj

Ministerstwo Sprawiedliwości podało wstępne wyniki egzaminów na aplikacje prawnicze, które odbyły się 24 września.

Reklama

Przystąpiło do nich łącznie ok. 8390 osób, w tym na aplikację adwokacką – ok. 2960 kandydatów, na aplikację radcowską – ok. 4 350 osób, na aplikację notarialną – ok. 730 chętnych, a na aplikację komorniczą – ok. 350 osób.

Zdający rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Zaliczyły osoby, które odpowiedziały poprawnie na co najmniej 100.

W związku ze zmianą przepisów, po raz pierwszy zastosowane zostały rozwiązania wyrównujące szanse dla osób niepełnosprawnych. W 9 komisjach dla takich kandydatów czas na rozwiązywanie testu został wydłużony o 75 minut. Ponadto 1 osoba skorzystała z możliwości szczególnego sposobu rozwiązywania zestawu pytań testowych, a dla 4 piszących egzemplarze testu i karty odpowiedzi wydrukowane zostały większą czcionką.

Jak podaje MS, według nieoficjalnych danych, pozytywny wynik z egzaminów uzyskało ok. 3420 osób, czyli ponad 40 proc. wszystkich zdających.

Wyniki egzaminów na poszczególne aplikacje kształtują się następująco:

 • egzamin wstępny na aplikację adwokacką zdało ok. 42 proc., tj. ok. 1260 osób (dla porównania, w roku 2015 zdawalność wyniosła 37,5 proc.),
 • egzamin wstępny na aplikację radcowską zdało ok. 40 proc., tj. ok. 1730 osób (w roku 2015 zdawalność wyniosła 34,4 proc.),
 • egzamin wstępny na aplikację notarialną zdało ok. 44 proc., tj. ok. 320 osób (w roku 2015 zdawalność wyniosła 39,5 proc.),
 • egzamin konkursowy na aplikację komorniczą zdało ok. 31 proc., tj. ok. 110 osób (w roku 2015 zdawalność wyniosła 64,4 proc.).

Wyniki tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną są lepsze niż w roku ubiegłym. Jedynie test na aplikację komorniczą wypadł słabiej.

Ze wstępnych informacji uzyskanych od przewodniczących komisji egzaminacyjnych wynika, że:

 • na aplikację adwokacką najwyższą zdawalność stwierdzono w komisji egzaminacyjnej w Szczecinie – ok. 56 proc. najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Koszalinie i Płocku – ok. 15 proc.,
 • na aplikację radcowską najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej nr 1 w Krakowie – ok. 56 proc., najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Kielcach – ok. 22 proc.,
 • na aplikację notarialną najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Poznaniu – ok. 54 proc., najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Gdańsku – ok. 40 proc.,
 • na aplikację komorniczą najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Łodzi – ok. 43 proc., najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Warszawie – ok. 26 proc..

Tegoroczne testy wraz z wykazem prawidłowych odpowiedzi dostępne TUTAJ.

PS/źródło: MS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.