Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Aplikanci powinni szkolić się z praw człowieka

24.11.2016, 12:46; Aktualizacja: 24.11.2016, 13:37
 • Wyślij
 • Drukuj

Komisja Praw Człowieka przy NRA przyjęła uchwałę, w której wyraża swoje zaniepokojenie brakiem systemowej edukacji aplikantów adwokackich w dziedzinie praw człowieka.

Reklama

Komisja zwraca uwagę, że szkolenie z zakresu europejskiej konwencji praw człowieka pojawia się dopiero na trzecim roku aplikacji i obejmuje wyłącznie obowiązki pełnomocnika w zakresie konstruowania zarzutów naruszenia tego aktu prawnego oraz zasady sporządzania skargi do ETPC.

Program szkolenia nie uwzględnia także tematyki ochrony praw człowieka w ramach poszczególnych bloków programowych: prawa karnego, prawa cywilnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa gospodarczo-handlowego, prawa administracyjnego i prawa podatkowego.

W jej ocenie edukacja w tej dziedzinie nie może ograniczać się wyłącznie do aspektów proceduralnych postępowania przed trybunałem. "Międzynarodowe standardy ochrony praw człowieka, a w szczególności orzecznictwo ETPC, powinny stanowić stały, obowiązkowy element szkolenia aplikantów, na każdym roku kształcenia" - czytamy w uchwale.

Na co konkretnie powinno się zwrócić uwagę? W ocenie komisji należałoby uwzględnić elementy systemowe, tj. praktyczne warsztaty, na których aplikanci zdobędą wiedzę jak wspierać argumentację w pismach procesowych standardami wynikającymi z orzecznictwa ETPC i jak stosować konwencję w środkach odwoławczych w postępowaniu karnym, cywilnym, jak również administracyjnym.

Komisja za równie niezbędne uznaje omówienie roli adwokatury w ochronie praw człowieka w ramach bloku zajęć „prawo o adwokaturze, historia adwokatury, etyka, kształtowanie wizerunku adwokata”.

W związku z powyższym wyraża nadzieję, że edukacja w dziedzinie praw człowieka zajmować będzie ważne miejsce w programie kształcenia aplikantów adwokackich i zwraca się do prezydium NRA o podjęcie stosownych działań.

PS/źródło: adwokatura.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.