Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Więcej uprawnień dla zatrzymanych nieletnich

Aleksandra Kurowska13.10.2016, 07:25; Aktualizacja: 13.10.2016, 11:07

Nieletni trafiający do policyjnych izb dziecka otrzymają rzeczywiste prawo do kontaktu z prawnikiem lub opiekunami. Placówki będą też mogły w razie potrzeby od razu dać zatrzymanym posiłek.

Reklama

Takie zmiany znalazły się w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie pomieszczeń przeznaczonych dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, pokoi przejściowych, tymczasowych pomieszczeń przejściowych i policyjnych izb dziecka, regulaminu pobytu w tych pomieszczeniach, pokojach i izbach oraz sposobu postępowania z zapisami obrazu z tych pomieszczeń, pokoi i izb.

Do policyjnych izb dziecka w zeszłym roku trafiło 5884 nieletnich. Ich kontakt z obrońcą, rodzicami lub opiekunem zależał od decyzji sądu, kierownika izby lub policjanta prowadzącego sprawę. To oznaczało, że nie był zagwarantowany obligatoryjny dostęp np. do adwokata. Na problem ten zwracał uwagę już w grudniu zeszłego roku Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Wówczas skierował wystąpienie do ministra SWiA, w którym podkreślał, że takie zasady stanowią naruszenie prawa do obrony.

Problem leży w przepisach wykonawczych. Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 382 ze zm.) przewiduje, że zatrzymanego nieletniego informuje się o przyczynach zatrzymania, przysługujących mu prawach, a także – na jego żądanie – umożliwia się nawiązanie kontaktu z rodzicem, opiekunem lub adwokatem. Jednak regulamin pobytu w Policyjnej Izbie Dziecka, będący załącznikiem do nowelizowanego rozporządzenia (Dz.U. z 2015 r. poz. 638), takiej gwarancji już nie daje. Przewiduje bowiem możliwość odwiedzin tylko w przypadku wydania zgody np. przez kierownika izby. W efekcie zdarzało się, że dzieci składały oświadczenia i podpisywały dokumenty bez obecności prawnika – na co wskazywał m.in. Komitet Praw Dziecka ONZ.


Pozostało jeszcze 25% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.