Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Więcej uprawnień dla zatrzymanych nieletnich

Aleksandra Kurowska13.10.2016, 07:25; Aktualizacja: 13.10.2016, 11:07

Nieletni trafiający do policyjnych izb dziecka otrzymają rzeczywiste prawo do kontaktu z prawnikiem lub opiekunami. Placówki będą też mogły w razie potrzeby od razu dać zatrzymanym posiłek.

Reklama

Takie zmiany znalazły się w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie pomieszczeń przeznaczonych dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, pokoi przejściowych, tymczasowych pomieszczeń przejściowych i policyjnych izb dziecka, regulaminu pobytu w tych pomieszczeniach, pokojach i izbach oraz sposobu postępowania z zapisami obrazu z tych pomieszczeń, pokoi i izb.

Do policyjnych izb dziecka w zeszłym roku trafiło 5884 nieletnich. Ich kontakt z obrońcą, rodzicami lub opiekunem zależał od decyzji sądu, kierownika izby lub policjanta prowadzącego sprawę. To oznaczało, że nie był zagwarantowany obligatoryjny dostęp np. do adwokata. Na problem ten zwracał uwagę już w grudniu zeszłego roku Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Wówczas skierował wystąpienie do ministra SWiA, w którym podkreślał, że takie zasady stanowią naruszenie prawa do obrony.

Problem leży w przepisach wykonawczych. Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 382 ze zm.) przewiduje, że zatrzymanego nieletniego informuje się o przyczynach zatrzymania, przysługujących mu prawach, a także – na jego żądanie – umożliwia się nawiązanie kontaktu z rodzicem, opiekunem lub adwokatem. Jednak regulamin pobytu w Policyjnej Izbie Dziecka, będący załącznikiem do nowelizowanego rozporządzenia (Dz.U. z 2015 r. poz. 638), takiej gwarancji już nie daje. Przewiduje bowiem możliwość odwiedzin tylko w przypadku wydania zgody np. przez kierownika izby. W efekcie zdarzało się, że dzieci składały oświadczenia i podpisywały dokumenty bez obecności prawnika – na co wskazywał m.in. Komitet Praw Dziecka ONZ.


Pozostało jeszcze 25% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.