Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Dolniak: Potrzebna dyskusja ws. zmian w wymiarze sprawiedliwości

14.10.2016, 08:18; Aktualizacja: 14.10.2016, 10:05
 • Wyślij
 • Drukuj
"Wszyscy mówimy, że polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje zmian i to bezwzględnie."

źródło: ShutterStock"Wszyscy mówimy, że polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje zmian i to bezwzględnie."

Wymiar sprawiedliwości wymaga zmian i potrzebna jest szeroka dyskusja bez pomijania sędziów przed stworzeniem projektu, a nie konsultacje po jego powstaniu - powiedziała w czwartek w Bydgoszczy wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna).

Reklama

"Wszyscy mówimy, że polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje zmian i to bezwzględnie. Bez wspólnej dyskusji, rozmowy jak zmieniać polski wymiar sprawiedliwości nie uda się nam nic dobrego stworzyć, a już na pewno nie metodą jak to dzieje się do tej pory, straszenia sędziów postępowaniami dyscyplinarnymi albo wprowadzaniem jawności oświadczeń majątkowych. To nie jest droga na usprawnianie wymiaru sprawiedliwości" - podkreśliła na konferencji prasowej Dolniak.

Wicemarszałek zaznaczyła, że trzeba szukać rozwiązań, które pozwolą na przyspieszenie postępowań czy przekazanie części spraw z sądów do innych podmiotów, np. notariuszom w przypadku ksiąg wieczystych.

"Potrzebna jest szeroka dyskusja bez pomijania sędziów, bo oni mają wiedzę praktyczną jak zmieniać wymiar sprawiedliwości i oczywiście dyskusja przed stworzeniem projektu, bo ona da najlepszą możliwość opracowania najlepszych rozwiązań. Szkoda czas tracić robiąc projekt, który potem konsultujemy. Najpierw podyskutujmy jak zmieniać, a potem stwórzmy nowe zmiany w zakresie wymiaru sprawiedliwości" - argumentowała reprezentantka Nowoczesnej.

Dolniak zwróciła uwagę, że potrzebne jest zapewnienie odpowiedniej liczby sędziów, referendarzy i asystentów. Zaznaczyła przy tym, że obecnie często asystent zamiast współpracować z jednym sędzią, musi współpracować z kilkoma sędziami, co sprawia, że sędzia może skorzystać z jego pomocy raz na jakiś czas.

Od kilku miesięcy media informują, że resort sprawiedliwości pracuje nad zmianami w ustawach dotyczących sądów, które przeorganizują wymiar sprawiedliwości. Komentarze wywołały zapowiedzi ujawnienia oświadczeń majątkowych sędziów (składają je co roku prezesowi swego sądu, kontrolują je CBA i inne służby - PAP) oraz prokuratorów (są już jawne).

Wicemarszałek podniosła też problem wynagradzania pracowników obsługi sądów, bowiem ich pensje są niskie, a wymagania dotyczące kwalifikacji bardzo wysokie. Przestrzegała też, że przy bardzo niskich stawkach, będzie trudno pozyskać biegłych sądowych posiadających odpowiednio wysoką wiedzę i kompetencje do wydawania opinii.

"Jesteśmy za ograniczaniem ilości przepisów. Obywatel gubi się w gąszczu przepisów, ich zmienności. Przepisy potrafią się tak często zmieniać, że nawet prawnicy mają problem z nadążeniem za tym, jaki aktualnie przepis obowiązuje. Zmniejszajmy ilość przepisów, likwidując dwa zbędne, a wprowadzając jeden dobry, życie stanie się da razy prostsze" - mówiła Dolniak.

Wicemarszałek podkreśliła, że Nowoczesna na konwencji we wrześniu ma przedstawić program, którego jeden z rozdziałów dotyczy wymiaru sprawiedliwości.

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.