Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Dolniak: Potrzebna dyskusja ws. zmian w wymiarze sprawiedliwości

14.10.2016, 08:18; Aktualizacja: 14.10.2016, 10:05
 • Wyślij
 • Drukuj
"Wszyscy mówimy, że polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje zmian i to bezwzględnie."

źródło: ShutterStock"Wszyscy mówimy, że polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje zmian i to bezwzględnie."

Wymiar sprawiedliwości wymaga zmian i potrzebna jest szeroka dyskusja bez pomijania sędziów przed stworzeniem projektu, a nie konsultacje po jego powstaniu - powiedziała w czwartek w Bydgoszczy wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna).

Reklama

"Wszyscy mówimy, że polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje zmian i to bezwzględnie. Bez wspólnej dyskusji, rozmowy jak zmieniać polski wymiar sprawiedliwości nie uda się nam nic dobrego stworzyć, a już na pewno nie metodą jak to dzieje się do tej pory, straszenia sędziów postępowaniami dyscyplinarnymi albo wprowadzaniem jawności oświadczeń majątkowych. To nie jest droga na usprawnianie wymiaru sprawiedliwości" - podkreśliła na konferencji prasowej Dolniak.

Wicemarszałek zaznaczyła, że trzeba szukać rozwiązań, które pozwolą na przyspieszenie postępowań czy przekazanie części spraw z sądów do innych podmiotów, np. notariuszom w przypadku ksiąg wieczystych.

"Potrzebna jest szeroka dyskusja bez pomijania sędziów, bo oni mają wiedzę praktyczną jak zmieniać wymiar sprawiedliwości i oczywiście dyskusja przed stworzeniem projektu, bo ona da najlepszą możliwość opracowania najlepszych rozwiązań. Szkoda czas tracić robiąc projekt, który potem konsultujemy. Najpierw podyskutujmy jak zmieniać, a potem stwórzmy nowe zmiany w zakresie wymiaru sprawiedliwości" - argumentowała reprezentantka Nowoczesnej.

Dolniak zwróciła uwagę, że potrzebne jest zapewnienie odpowiedniej liczby sędziów, referendarzy i asystentów. Zaznaczyła przy tym, że obecnie często asystent zamiast współpracować z jednym sędzią, musi współpracować z kilkoma sędziami, co sprawia, że sędzia może skorzystać z jego pomocy raz na jakiś czas.

Od kilku miesięcy media informują, że resort sprawiedliwości pracuje nad zmianami w ustawach dotyczących sądów, które przeorganizują wymiar sprawiedliwości. Komentarze wywołały zapowiedzi ujawnienia oświadczeń majątkowych sędziów (składają je co roku prezesowi swego sądu, kontrolują je CBA i inne służby - PAP) oraz prokuratorów (są już jawne).

Wicemarszałek podniosła też problem wynagradzania pracowników obsługi sądów, bowiem ich pensje są niskie, a wymagania dotyczące kwalifikacji bardzo wysokie. Przestrzegała też, że przy bardzo niskich stawkach, będzie trudno pozyskać biegłych sądowych posiadających odpowiednio wysoką wiedzę i kompetencje do wydawania opinii.

"Jesteśmy za ograniczaniem ilości przepisów. Obywatel gubi się w gąszczu przepisów, ich zmienności. Przepisy potrafią się tak często zmieniać, że nawet prawnicy mają problem z nadążeniem za tym, jaki aktualnie przepis obowiązuje. Zmniejszajmy ilość przepisów, likwidując dwa zbędne, a wprowadzając jeden dobry, życie stanie się da razy prostsze" - mówiła Dolniak.

Wicemarszałek podkreśliła, że Nowoczesna na konwencji we wrześniu ma przedstawić program, którego jeden z rozdziałów dotyczy wymiaru sprawiedliwości.

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.