Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Samorząd komorniczy dąży do ukarania nierzetelnego asesora

02.03.2015, 14:32; Aktualizacja: 02.03.2015, 15:47

KRK wystąpiła do prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi z prośbą o rozważenie możliwości odwołania asesora komorniczego, który bezprawnie zajął traktor rolnika spod Mławy.

Reklama

Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o komornikach sądowych i egzekucji prezes sądu apelacyjnego może odwołać asesora z zajmowanego stanowiska, jeżeli dopuścił się rażącego lub uporczywego naruszenia przepisów prawa. Taki tryb może przyspieszyć procedurę skreślenia go z listy bez przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego.

Odpowiedzialności nie uniknie również komornik, u którego pracował asesor. KRK zdecydowała bowiem o złożeniu wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec niego. W jej ocenie komornik powinien odpowiedzieć za naruszenie powagi i godności urzędu, gdyż nie monitorował przebiegu postępowania, do czego był zobowiązany na podstawie kodeksu etyki. 


Pozostało jeszcze 10% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Spór wokół TK

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.