Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Samorząd komorniczy dąży do ukarania nierzetelnego asesora

02.03.2015, 14:32; Aktualizacja: 02.03.2015, 15:47

KRK wystąpiła do prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi z prośbą o rozważenie możliwości odwołania asesora komorniczego, który bezprawnie zajął traktor rolnika spod Mławy.

Reklama

Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o komornikach sądowych i egzekucji prezes sądu apelacyjnego może odwołać asesora z zajmowanego stanowiska, jeżeli dopuścił się rażącego lub uporczywego naruszenia przepisów prawa. Taki tryb może przyspieszyć procedurę skreślenia go z listy bez przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego.

Odpowiedzialności nie uniknie również komornik, u którego pracował asesor. KRK zdecydowała bowiem o złożeniu wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec niego. W jej ocenie komornik powinien odpowiedzieć za naruszenie powagi i godności urzędu, gdyż nie monitorował przebiegu postępowania, do czego był zobowiązany na podstawie kodeksu etyki. 


Pozostało jeszcze 10% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.