Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Robert Damski - zaangażowany komornik

Ewa Szadkowska22.12.2015, 00:00

Ktoś, kto mógłby zapłacić alimenty, a tego nie robi, jest zwykłym złodziejem i nie boję się o tym głośno mówić – podkreśla Robert Damski, komornik doceniony za wspieranie kobiet.

Reklama

Ewa Szadkowska: Komornicy częściej zbierają baty niż nagrody, więc zacznę od gratulacji.

Robert Damski: Dziękuję.

ESZA: A tak już całkiem poważnie: został pan niedawno uhonorowany Wyróżnieniem Białej Wstążki, przyznawanym przez fundację Porozumienie bez Barier i Centrum Praw Kobiet. W uzasadnieniu tak ładnie napisano, że wyprowadził pan problem alimentów „z wstydliwych nizin na wyżyny mówienia, szukania i zauważania”. Dlaczego tak mocno zaangażował się pan akurat w tę problematykę?

RD: Jestem prowincjonalnym komornikiem w 20-tysięcznym mieście powiatowym, a w mojej małej kancelarii prowadzę obecnie 1,5 tys. spraw alimentacyjnych. Przychodzą do mnie matki – bo 95 proc. osób starających się wyegzekwować alimenty to kobiety – i mówią: „Już nie mam się do kogo zwrócić, wszyscy mówią, że nic się nie da zrobić”. To pokazuje, że mamy do czynienia z jakimś niesamowicie niebezpiecznym zjawiskiem, które dotyka dzieci. Stąd zrodził się mój wewnętrzny bunt, postanowiłem stawać na rzęsach i uszach, by zmieniać mentalność zarówno dłużników, jak i pozostałych obywateli. Jest mi też tak po ludzku zwyczajnie wstyd za tych facetów, którzy zapominają o własnych dzieciach.


Pozostało jeszcze 84% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.