Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezes KRK: Bez tolerancji dla naruszania zasad etyki zawodowej

29.12.2015, 12:32; Aktualizacja: 29.12.2015, 12:39
 • Wyślij
 • Drukuj

Mijający rok był, z punktu widzenia środowiska komorników sądowych, pełen wyzwań i emocji w sferze medialnej, legislacyjnej oraz podatkowej. Rozpoczął się od zainteresowania mediów sprawą zajęcia i sprzedaży ciągnika nienależącego do dłużnika, które trwało przez kilka miesięcy. Sprawa ta położyła się cieniem na wizerunku całego środowiska i pewnie jeszcze długo zawód komornika będzie kojarzony z ciągnikiem rolniczym - pisze Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Reklama

(...)

Trudno nie połączyć sprawy ciągnika z nowelizacją ustawy o komornikach sądowych i egzekucji w zakresie postępowania dyscyplinarnego. Racjonalne i postulowane zmiany powiązano z zaostrzeniem zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej. Jako główne nowości należy wymienić wprowadzenie do katalogu kar dla komorników nowej kary dyscyplinarnej zawieszenia komornika w czynnościach na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat; wydłużenie okresu przedawnienia dyscyplinarnego z trzech do pięciu lat oraz wprowadzenie przerwy biegu przedawnienia przez każdą czynność procesową rzecznika dyscyplinarnego lub złożenie przez uprawniony podmiot wniosku dyscyplinarnego; wprowadzenie instytucji rzecznika dyscyplinarnego, który będzie prowadził dochodzenie i występował w charakterze oskarżyciela przed komisją dyscyplinarną; wprowadzenie jawności tego postępowania; możliwość odraczania rozpraw na czas nie dłuższy niż 30 dni; zasadę, że rozprawa przed komisją dyscyplinarną odbywa się bez względu na niestawiennictwo stron prawidłowo powiadomionych o terminie rozprawy, chyba że strona usprawiedliwi swoją nieobecność, przedkładając zaświadczenie biegłego lekarza sądowego o niemożności udziału w rozprawie, i wniesie o jej odroczenie. Zgodnie z nową regulacją odwołanie od orzeczeń i postanowień kończących postępowanie będzie przysługiwać stronom, rzecznikowi dyscyplinarnemu, ministrowi sprawiedliwości i prezesowi Krajowej Rady Komorniczej. Część regulacji zawartych w tej nowelizacji budzi wątpliwości, ale nowy rok pokaże, czy są one uzasadnione. W każdym razie samorząd dostał narzędzia do efektywnego prowadzenia postępowań dyscyplinarnych.

(...)

Cały felieton czytaj w eDGP.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.