Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Komornicy przygotowali przewodnik po egzekucji

15.03.2016, 10:55; Aktualizacja: 15.03.2016, 11:19
 • Wyślij
 • Drukuj

Jesteśmy przekonani, że nabycie odpowiedniej świadomości prawnej uchroni wiele osób przed postępowaniem egzekucyjnym, a z drugiej strony pozwoli wierzycielom skutecznie dochodzić swoich roszczeń- podkreśla Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Reklama

Komornicy egzekwujący wyroki sądowe niejednokrotnie są świadkami bardzo niskiego poziomu wiedzy uczestników postępowania egzekucyjnego na temat obowiązujących regulacji prawnych.

Jak poważny jest to problem, świadczą badania TNS OBOP na temat świadomości prawnej Polaków przeprowadzone na zlecenie Krajowej Izby Radców Prawnych. W badaniu udział wzięło ponad 1 tys. osób w wieku 15 lat i więcej. Okazało się np., że tylko 18 proc. badanych poprawnie podało liczbę instancji w postępowaniu sądowym.

Ponadto przepisy regulujące sądowe postępowanie egzekucyjne zmieniają się w dość intensywnym tempie, co utrudnia utrwalenie w świadomości społecznej zasad jakie obowiązują przy przymusowym dochodzeniu roszczeń.

Dlatego Krajowa Rada Komornicza i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych przygotowała publikację pt. „Przewodnik po postępowaniu egzekucyjnym”.

To pierwszy poradnik, który w kompleksowy i czytelny sposób prezentuje przebieg postępowania egzekucyjnego.

Publikacja została podzielona na dwie części – prezentujące prawa i obowiązki dłużnika oraz wierzyciela. 

PS/źródło: KRK

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.