Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Komornicy przygotowali przewodnik po egzekucji

15.03.2016, 10:55; Aktualizacja: 15.03.2016, 11:19
 • Wyślij
 • Drukuj

Jesteśmy przekonani, że nabycie odpowiedniej świadomości prawnej uchroni wiele osób przed postępowaniem egzekucyjnym, a z drugiej strony pozwoli wierzycielom skutecznie dochodzić swoich roszczeń- podkreśla Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Reklama

Komornicy egzekwujący wyroki sądowe niejednokrotnie są świadkami bardzo niskiego poziomu wiedzy uczestników postępowania egzekucyjnego na temat obowiązujących regulacji prawnych.

Jak poważny jest to problem, świadczą badania TNS OBOP na temat świadomości prawnej Polaków przeprowadzone na zlecenie Krajowej Izby Radców Prawnych. W badaniu udział wzięło ponad 1 tys. osób w wieku 15 lat i więcej. Okazało się np., że tylko 18 proc. badanych poprawnie podało liczbę instancji w postępowaniu sądowym.

Ponadto przepisy regulujące sądowe postępowanie egzekucyjne zmieniają się w dość intensywnym tempie, co utrudnia utrwalenie w świadomości społecznej zasad jakie obowiązują przy przymusowym dochodzeniu roszczeń.

Dlatego Krajowa Rada Komornicza i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych przygotowała publikację pt. „Przewodnik po postępowaniu egzekucyjnym”.

To pierwszy poradnik, który w kompleksowy i czytelny sposób prezentuje przebieg postępowania egzekucyjnego.

Publikacja została podzielona na dwie części – prezentujące prawa i obowiązki dłużnika oraz wierzyciela. 

PS/źródło: KRK

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.