Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Dyżurni chłopcy do bicia

Piotr Szymaniak05.04.2016, 00:00; Aktualizacja: 05.04.2016, 06:27

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zupełnie nową ustawę o komornikach sądowych i egzekucji. W zespole pracującym nad projektem nie ma ani jednego komornika, a o szczegółach resort oficjalnie informować nie chce z obawy przed lobbingiem. Pytanie, czy po ostatnich zmianach w prawie rzeczywiście jest aż tak dużo do poprawiania.

Reklama

Elektryzują zwłaszcza zapowiedzi o ponownym upaństwowieniu komorników. Dziś są oni funkcjonariuszami publicznymi działającymi przy sądach rejonowych, ale powierzone im ustawą czynności wykonują na własny rachunek. Perspektywa powrotu do rozwiązania sprzed 2001 r., zgodnie z którym zamiast prowadzić własne kancelarie mieliby być pracownikami sądu, potęguje niepewność. Część przedstawicieli tej grupy zawodowej rozważa zmianę profesji lub składa akces do innych samorządów prawniczych. Choć pojawiły się pogłoski, że zespół pracujący pod kierunkiem Patryka Jakiego, podsekretarza stanu w MS, podobno zarzucił już koncepcję upaństwowienia egzekutorów, to sam wiceminister nie chce tego potwierdzić. – Nie rozumiem niepokoju komorników. Przecież w ustawie nie znajdzie się zapis, że wszystkich ich postawimy pod ścianą i rozstrzelamy. Jeśli będziemy mieli gotowy projekt, przedstawimy go do konsultacji. Na tym etapie nie chcemy ujawnić szczegółów, by nie narażać się na potężny lobbing ze strony tego środowiska – tłumaczy Jaki.

Wiceminister w połowie marca zawiesił w obowiązkach i złożył wniosek o wydalenie ze służby komornika z Bełchatowa oraz skreślenie z wykazu pracującego w jego kancelarii asesora. Podstawą zdecydowanej reakcji był zarzut dotyczący nieprawidłowości przy zajmowaniu ruchomości. Asesor w trakcie czynności miał odebrać niebędącej niczyim dłużnikiem kobiecie z dzieckiem wiele niezbędnych do prowadzenia gospodarstwa domowego przedmiotów, w tym grzejnik, pralkę, łóżko, zmywarkę i telefon komórkowy.


Pozostało jeszcze 84% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.