Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawo komornika do rzetelnego procesu

06.04.2016, 11:59; Aktualizacja: 06.04.2016, 12:25
 • Wyślij
 • Drukuj

W ocenie rzecznika praw obywatelskich przepisy dotyczące komorniczych dyscyplinarek w niewystarczający sposób gwarantują im prawo do rzetelnego procesu.

Reklama

Wątpliwości RPO budzi fakt, że sądem właściwym do rozpoznania odwołania wniesionego przez komornika jest sąd okręgowy. Z kolei nad nim zwierzchni nadzór sprawuje jeden z wnioskodawców postępowania dyscyplinarnego, czyli prezes SO.

W ocenie rzecznika przyjęte rozwiązanie może naruszać prawo komornika do bezstronnego i rzetelnego postępowania odwoławczego.

RPO uważa również, że samo wprowadzenie instytucji rzecznika dyscyplinarnego, nie poprawiło sytuacji.

Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do ówczesnego ministra sprawiedliwości.

Resort nie podzielił jednak stanowiska RPO, wskazując na możliwość skorzystania z instytucji wyłączenia sędziów danego sądu okręgowego.

W odpowiedzi zaznaczono też, że „Nie można (...) a priori wykluczyć, że w konkretnej sytuacji, w danym sądzie okręgowym, dojdzie do ziszczenia się przesłanek z art. 37 k.p.k., a w takim przypadku powstanie możliwość zwrócenia się do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu”.

W konsekwencji MS uznało, iż na gruncie samej procedury karnej, której przepisy stosuje się odpowiednio w toku postępowań dyscyplinarnych prowadzonych przeciwko komornikom sądowym, ich prawo do niezawisłego i bezstronnego sądu jest zabezpieczone w dostatecznym stopniu.

Tymczasem środowisko komorników uważa przedstawione rozwiązanie za niewystarczające i postuluje odpowiednią zmianę przepisów. Zdaniem prezesa KRK należy powrócić do określenia jednego sądu właściwego do rozpoznawania odwołań od orzeczeń komisji dyscyplinarnej dla komorników albo przyjąć, że wnioskodawca nie może mieć statusu strony na dalszym etapie postępowania.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.