Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Komornicy mają nowy kodeks etyki zawodowej

06.09.2016, 22:34; Aktualizacja: 07.09.2016, 10:45
 • Wyślij
 • Drukuj

Wiele zapisów, które znalazły się w nowym zbiorze zasad jest reakcją na nieprawidłowości w działaniach przedstawicieli tego zawodu.

Reklama

- Postawiliśmy nie na to, aby kodeks etyki zawodowej komornika był aktualny przez następnych 10, 20 czy 50 lat, lecz na to, by zaradzić bieżącym problemom występującym w środowisku oraz dać komisji dyscyplinarnej aktualne i skuteczne narzędzie do eliminowania negatywnych zjawisk w naszym zawodzie – mówi Tomasz Piłat, wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej, która przyjęła we wtorek nowy kodeks etyki zawodowej. Wcześniej tekst nowego aktu został zaakceptowany przez krajowy zjazd komorników.

Jak mówi Piłat, wiele z zapisów jakie znalazły się w kodeksie napisało samo życie. Były m.in. reakcją na głośne nieprawidłowości związane np. z zajęciem i zlicytowaniem traktora nienalężącego do dłużnika, czy też matactwami finansowymi w niektórych kancelariach. Często bezpośrednią winę za błędy ponosili asesorzy lub pracownicy kancelarii, nad którymi komornik powinien sprawować nadzór. Stąd w kodeksie pojawił zapis obligujący komorników do dbania o najwyższy poziom profesjonalizmu swoich pracowników, w szczególności poprzez ich zaznajamianie w niezbędnym zakresie z obowiązującym stanem prawnym.

- Nasz kodeks ma charakter wykonawczy. Postanowiliśmy ściśle określić jakie są obowiązki zawodowe i powinności etyczne funkcjonariusza publicznego jakim jest komornik sądowy. Tworząc nowy kodeks bardziej nawiązaliśmy do analogicznych aktów prokuratorów czy sędziów, aniżeli radców prawnych czy adwokatów – dodaje wiceprezes KRK.

Precyzyjne określenie reguł jakimi powinni kierować się komornicy pozwoli też na sprawniejsze przeprowadzanie postępowań dyscyplinarnych, dzięki mniejszemu polu do nadinterpretacji przepisów. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że poprzedni kodeks został uchwalony w 1999 r. i już nie do końca przystawał do wyzwań współczesności.

Komornicy nie mają jednak złudzeń, że być może i ten przyjęty we wtorek zbiór zasad będzie trzeba niedługo zmienić. - Jesteśmy w przeddzień uchwalenia zupełnie nowej ustawy o komornikach sądowych oraz ustawy o kosztach, które też być może wpłyną na przyszły kształt kodeksu etyki – przyznaje Tomasz Piłat.

Piotr Szymaniak 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.