Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Komornicy mają nowy kodeks etyki zawodowej

06.09.2016, 22:34; Aktualizacja: 07.09.2016, 10:45
 • Wyślij
 • Drukuj

Wiele zapisów, które znalazły się w nowym zbiorze zasad jest reakcją na nieprawidłowości w działaniach przedstawicieli tego zawodu.

Reklama

- Postawiliśmy nie na to, aby kodeks etyki zawodowej komornika był aktualny przez następnych 10, 20 czy 50 lat, lecz na to, by zaradzić bieżącym problemom występującym w środowisku oraz dać komisji dyscyplinarnej aktualne i skuteczne narzędzie do eliminowania negatywnych zjawisk w naszym zawodzie – mówi Tomasz Piłat, wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej, która przyjęła we wtorek nowy kodeks etyki zawodowej. Wcześniej tekst nowego aktu został zaakceptowany przez krajowy zjazd komorników.

Jak mówi Piłat, wiele z zapisów jakie znalazły się w kodeksie napisało samo życie. Były m.in. reakcją na głośne nieprawidłowości związane np. z zajęciem i zlicytowaniem traktora nienalężącego do dłużnika, czy też matactwami finansowymi w niektórych kancelariach. Często bezpośrednią winę za błędy ponosili asesorzy lub pracownicy kancelarii, nad którymi komornik powinien sprawować nadzór. Stąd w kodeksie pojawił zapis obligujący komorników do dbania o najwyższy poziom profesjonalizmu swoich pracowników, w szczególności poprzez ich zaznajamianie w niezbędnym zakresie z obowiązującym stanem prawnym.

- Nasz kodeks ma charakter wykonawczy. Postanowiliśmy ściśle określić jakie są obowiązki zawodowe i powinności etyczne funkcjonariusza publicznego jakim jest komornik sądowy. Tworząc nowy kodeks bardziej nawiązaliśmy do analogicznych aktów prokuratorów czy sędziów, aniżeli radców prawnych czy adwokatów – dodaje wiceprezes KRK.

Precyzyjne określenie reguł jakimi powinni kierować się komornicy pozwoli też na sprawniejsze przeprowadzanie postępowań dyscyplinarnych, dzięki mniejszemu polu do nadinterpretacji przepisów. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że poprzedni kodeks został uchwalony w 1999 r. i już nie do końca przystawał do wyzwań współczesności.

Komornicy nie mają jednak złudzeń, że być może i ten przyjęty we wtorek zbiór zasad będzie trzeba niedługo zmienić. - Jesteśmy w przeddzień uchwalenia zupełnie nowej ustawy o komornikach sądowych oraz ustawy o kosztach, które też być może wpłyną na przyszły kształt kodeksu etyki – przyznaje Tomasz Piłat.

Piotr Szymaniak 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.