Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rok 2015 - rokiem mediacji gospodarczej

14.04.2015, 11:34; Aktualizacja: 14.04.2015, 11:43
 • Wyślij
 • Drukuj

W 2015 roku mija 10 lat od wprowadzenia mediacji do polskiego systemu prawnego. W związku z tym jubileuszem prezesi i dyrektorzy renomowanych polskich centrów mediacji gospodarczej postanowili ogłosić 2015 rok „Rokiem Mediacji Gospodarczej”.

Reklama

Obecnie mediacja stała się jednym z uznanych sposobów dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Sposobem, który jest tańszy i szybszy od tradycyjnego postępowania sądowego.

Co ważne, stosowanie mediacji pozwala obniżyć poziom stresu i psychicznych niedogodności, jakie nieść może za sobą postępowanie sądowe.

Warto zaznaczyć, że w profesjonalnych centrach mediacji prawdopodobieństwo osiągnięcia ugody wynosi 80% a sama mediacja często trwa 1-2 dni.

Autorzy deklaracji zobowiązali się podejmować w 2015 roku szereg działań kierujących uwagę opinii publicznej i mediów na korzyści wynikające ze stosowania mediacji.

Zamierzają :

- wskazywać pozytywne przykłady przedsiębiorców, przedstawicieli zawodów prawniczych oraz instytucji stosujących mediacje,

- promować postawy promediacyjne,

-podejmować działania medialne promujące mediacje,

-organizować seminaria i konferencje.

Deklarację podpisali :

Maciej Bobrowicz, dyrektor Centrum Mediacji Gospodarczej przy Krajowej Radzie Radców Prawnych (www.cmg.kirp.pl)

Dr Ewa Gmurzyńska Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (www.mediacje.wpia.uw.edu.pl)

Katarzyna Przyłuska-Ciszewska prezes Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej (www.centrummediacji.nra.pl)

Roman Rewald, prezes Centrum Mediacji przy Konfederacji Lewiatan (www.konfederacjalewiatan.pl/mediacje)

Dr Ewelina Stobiecka Międzynarodowe Centrum Mediacji (www.mcm.org.pl)

Patronat medialny nad ,,Rokiem Mediacji Gospodarczej" objęły ,,Dziennik Gazeta Prawna” i Prawnik.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.