Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rok 2015 - rokiem mediacji gospodarczej

14.04.2015, 11:34; Aktualizacja: 14.04.2015, 11:43
 • Wyślij
 • Drukuj

W 2015 roku mija 10 lat od wprowadzenia mediacji do polskiego systemu prawnego. W związku z tym jubileuszem prezesi i dyrektorzy renomowanych polskich centrów mediacji gospodarczej postanowili ogłosić 2015 rok „Rokiem Mediacji Gospodarczej”.

Reklama

Obecnie mediacja stała się jednym z uznanych sposobów dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Sposobem, który jest tańszy i szybszy od tradycyjnego postępowania sądowego.

Co ważne, stosowanie mediacji pozwala obniżyć poziom stresu i psychicznych niedogodności, jakie nieść może za sobą postępowanie sądowe.

Warto zaznaczyć, że w profesjonalnych centrach mediacji prawdopodobieństwo osiągnięcia ugody wynosi 80% a sama mediacja często trwa 1-2 dni.

Autorzy deklaracji zobowiązali się podejmować w 2015 roku szereg działań kierujących uwagę opinii publicznej i mediów na korzyści wynikające ze stosowania mediacji.

Zamierzają :

- wskazywać pozytywne przykłady przedsiębiorców, przedstawicieli zawodów prawniczych oraz instytucji stosujących mediacje,

- promować postawy promediacyjne,

-podejmować działania medialne promujące mediacje,

-organizować seminaria i konferencje.

Deklarację podpisali :

Maciej Bobrowicz, dyrektor Centrum Mediacji Gospodarczej przy Krajowej Radzie Radców Prawnych (www.cmg.kirp.pl)

Dr Ewa Gmurzyńska Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (www.mediacje.wpia.uw.edu.pl)

Katarzyna Przyłuska-Ciszewska prezes Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej (www.centrummediacji.nra.pl)

Roman Rewald, prezes Centrum Mediacji przy Konfederacji Lewiatan (www.konfederacjalewiatan.pl/mediacje)

Dr Ewelina Stobiecka Międzynarodowe Centrum Mediacji (www.mcm.org.pl)

Patronat medialny nad ,,Rokiem Mediacji Gospodarczej" objęły ,,Dziennik Gazeta Prawna” i Prawnik.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.