Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO: Studenckie poradnie trzeba włączyć do programu "Prawo dla każdego"

22.05.2015, 14:02; Aktualizacja: 22.05.2015, 14:14
 • Wyślij
 • Drukuj

Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz nie widzi powodów, dla których kliniki prawne działające przy uczelniach wyższych, angażujące studentów i nauczycieli akademickich, miałyby zostać wykluczone z systemu bezpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych.

Reklama

W wystąpieniu do ministra sprawiedliwości RPO zauważa, że ustawa w proponowanym brzmieniu stwarza ryzyko uniemożliwienia uniwersyteckim poradniom prawnym funkcjonującym przy wydziałach prawa uczestniczenia w programie nieodpłatnej pomocy. Nie są one bowiem organizacjami pozarządowymi, którym zgodnie z projektowaną ustawą powiaty mają powierzać prowadzenie połowy punktów nieodpłatnej pomocy prawnej (art. 12).

W ocenie prof. Lipowicz ustawodawca powinien dokonać odpowiednich zmian w projekcie ustawy i przyjąć rozwiązania bezpośrednio wskazujące na kliniki prawa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.