Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO: Studenckie poradnie trzeba włączyć do programu "Prawo dla każdego"

22.05.2015, 14:02; Aktualizacja: 22.05.2015, 14:14
 • Wyślij
 • Drukuj

Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz nie widzi powodów, dla których kliniki prawne działające przy uczelniach wyższych, angażujące studentów i nauczycieli akademickich, miałyby zostać wykluczone z systemu bezpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych.

Reklama

W wystąpieniu do ministra sprawiedliwości RPO zauważa, że ustawa w proponowanym brzmieniu stwarza ryzyko uniemożliwienia uniwersyteckim poradniom prawnym funkcjonującym przy wydziałach prawa uczestniczenia w programie nieodpłatnej pomocy. Nie są one bowiem organizacjami pozarządowymi, którym zgodnie z projektowaną ustawą powiaty mają powierzać prowadzenie połowy punktów nieodpłatnej pomocy prawnej (art. 12).

W ocenie prof. Lipowicz ustawodawca powinien dokonać odpowiednich zmian w projekcie ustawy i przyjąć rozwiązania bezpośrednio wskazujące na kliniki prawa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.