Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adam Bodnar: Kompetencje RPO są nieporównywalne z możliwościami, jakie posiada nawet najlepsza organizacja pozarządowa

25.06.2015, 06:00

Politycy powinni uwierzyć, że niezależność RPO jest w ich interesie i że warto mieć w państwie demokratycznym ten twardy głos przypominający o standardach ochrony praw – mówi kandydat na następcę prof. Ireny Lipowicz

Reklama

Prawnik.pl: Helsińska Fundacja Praw Człowieka obchodzi właśnie swoje ćwierćwiecze funkcjonowania w Polsce. Co się udało zrobić? 

Adam Bodnar, doktor nauk prawnych, wiceprezes HFPC, kandydat na rzecznika praw obywatelskich: Trudno jest ująć w kilku zdaniach, jaki był wpływ HFPC na zmiany w tych ostatnich 25 latach. Natomiast z pewnością trwale przyczyniliśmy się do budowania standardów praw człowieka i praworządności w Polsce, poprzez różne programy monitoringowe, interwencje, prowadzenie spraw sądowych, edukację o prawach człowieka. Pełniliśmy i wciąż pełnimy rolę właściwą dla niezależnych organizacji pozarządowych - z jednej strony kontrolujemy władzę, z drugiej strony staramy się być konstruktywni w naszej krytyce, zmieniać nastawienie do praw człowieka klasy politycznej. To jest ciągła, trudna praca. Przychodzą nowe pokolenia polityków, pokusa instrumentalizacji władzy wraca, ale w tym samym czasie rośnie też wrażliwość sędziów i organów kontrolnych, w tym także rzecznika praw obywatelskich. Jednak jak się czasami zastanawiamy nad efektem naszych prac, to nie myślimy o całej Polsce z lotu ptaka, ale o tych wszystkich ludziach, którym pomogliśmy. Przed oczami zostają twarze, indywidualne historie, krzywda, czasami wielkie dramaty. Choćby wczoraj dzwonił do mnie red. Marian Maciejewski, dziennikarz skazany za zniesławienie, który po 11 latach uzyskał uniewinniający wyrok - w międzyczasie jego sprawa była w Trybunale Konstytucyjnym oraz w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, a nad sprawą pracowało wiele osób, łącznie z prof. Andrzejem Rzeplińskim, obecnym prezesem TK.


Pozostało jeszcze 79% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.