Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Stawki pójdą w górę

25.06.2015, 16:51; Aktualizacja: 25.06.2015, 18:50
 • Wyślij
 • Drukuj

Już w przyszłym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawi Naczelnej Radzie Adwokackiej i Krajowej Radzie Radców Prawnych projekt zmiany rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie i ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieodpłatnej pomocy prawnej.

Reklama

Do porozumienia na temat podwyższenia opłat za prowadzenie spraw z urzędu doszło 25 czerwca podczas spotkania szefa resortu sprawiedliwości Borysa Budki z przedstawicielami samorządu adwokackiego i radcowskiego. Minister poinformował, że propozycje podwyżek obejmują taksy za urzędówki z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, eksmisji oraz skarg na czynności komornicze.

Równolegle specjalny zespół w resorcie sprawiedliwości (powołany jeszcze za poprzednika ministra Budki) będzie prowadził prace nad projektami dwóch nowych rozporządzeń w sprawie czynności adwokackich oraz ponoszenia kosztów za sprawy z urzędu, które mają kompleksowo przebudować obecny system finansowania pomocy prawnej. Będą w nich uczestniczyć także eksperci z obu samorządów prawniczych. Ze wstępnych ustaleń wynika, że gotowe projekty rozporządzeń trafią do konsultacji społecznych pod koniec lipca.

Podczas spotkania uzgodniono także, że zarówno adwokaci, jak i radcowie prawni będą uczestniczyć w programie nieodpłatnej pomocy prawnej dobrowolnie. Ta sama zasada ma dotyczyć pełnienia funkcji obrońcy w sprawach z urzędu. Prezesi sądów wskazywaliby zaś liczbę pełnomocników potrzebnych do zapewnienia wykonywania funkcji obrońcy lub pełnomocnika z urzędu (miałoby to być rozwiązanie przejściowe do czasu zapewnienia pełnej dobrowolności). Minister Budka obiecał, że zainicjuje prace legislacyjne w tym zakresie.

Ponadto minister Budka zaakceptował propozycję środowisk prawniczych, aby profesjonalni pełnomocnicy uzyskali dostęp do baz PESEL oraz baz ksiąg wieczystych, a także zapewnił, że z projektu regulaminu urzędowania sądów powszechnych usunięty został przepis, który mógłby naruszać tajemnicę korespondencji oskarżonego z obrońcą lub pełnomocnikiem.

Anna Krzyżanowska

Współpr. EŚ

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.