Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Stawki pójdą w górę

25.06.2015, 16:51; Aktualizacja: 25.06.2015, 18:50
 • Wyślij
 • Drukuj

Już w przyszłym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawi Naczelnej Radzie Adwokackiej i Krajowej Radzie Radców Prawnych projekt zmiany rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie i ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieodpłatnej pomocy prawnej.

Reklama

Do porozumienia na temat podwyższenia opłat za prowadzenie spraw z urzędu doszło 25 czerwca podczas spotkania szefa resortu sprawiedliwości Borysa Budki z przedstawicielami samorządu adwokackiego i radcowskiego. Minister poinformował, że propozycje podwyżek obejmują taksy za urzędówki z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, eksmisji oraz skarg na czynności komornicze.

Równolegle specjalny zespół w resorcie sprawiedliwości (powołany jeszcze za poprzednika ministra Budki) będzie prowadził prace nad projektami dwóch nowych rozporządzeń w sprawie czynności adwokackich oraz ponoszenia kosztów za sprawy z urzędu, które mają kompleksowo przebudować obecny system finansowania pomocy prawnej. Będą w nich uczestniczyć także eksperci z obu samorządów prawniczych. Ze wstępnych ustaleń wynika, że gotowe projekty rozporządzeń trafią do konsultacji społecznych pod koniec lipca.

Podczas spotkania uzgodniono także, że zarówno adwokaci, jak i radcowie prawni będą uczestniczyć w programie nieodpłatnej pomocy prawnej dobrowolnie. Ta sama zasada ma dotyczyć pełnienia funkcji obrońcy w sprawach z urzędu. Prezesi sądów wskazywaliby zaś liczbę pełnomocników potrzebnych do zapewnienia wykonywania funkcji obrońcy lub pełnomocnika z urzędu (miałoby to być rozwiązanie przejściowe do czasu zapewnienia pełnej dobrowolności). Minister Budka obiecał, że zainicjuje prace legislacyjne w tym zakresie.

Ponadto minister Budka zaakceptował propozycję środowisk prawniczych, aby profesjonalni pełnomocnicy uzyskali dostęp do baz PESEL oraz baz ksiąg wieczystych, a także zapewnił, że z projektu regulaminu urzędowania sądów powszechnych usunięty został przepis, który mógłby naruszać tajemnicę korespondencji oskarżonego z obrońcą lub pełnomocnikiem.

Anna Krzyżanowska

Współpr. EŚ

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.