Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adam Bodnar: Nie jestem rewolucjonistą

06.07.2015, 06:28; Aktualizacja: 06.07.2015, 09:47

Rolą rzecznika praw obywatelskich nie jest podejmowanie starań na rzecz zmiany konstytucji i wprowadzenia w Polsce małżeństw osób tej samej płci. Takie kwestie należy pozostawić woli większości politycznej – stwierdził dr Adam Bodnar na spotkaniu w ramach obywatelskiego monitoringu wyboru RPO, przecinając tym samym medialne spekulacje, że jako następca prof. Ireny Lipowicz będzie chciał wywołać rewolucję obyczajową.

Reklama

Dr Bodnar podkreślił, że próba zainicjowania dyskusji na temat zmiany art. 18 konstytucji określającego małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny mogłaby spowodować bardzo poważne podważenie autorytetu RPO i podział społeczeństwa. – Mogę prywatnie i naukowo mieć pogląd, że osoby homoseksualne powinny mieć prawo do zawierania związków małżeńskich, ale nie oznacza to, że jako rzecznik prawo obywatelskich będę miał prawo działać w tym kierunku – dodał, zastrzegając przy tym, że kwestie „ideologicznie wrażliwe” powinny być przedmiotem zainteresowania RPO, w tym przedmiotem jego wniosków do Trybunału Konstytucyjnego, pod warunkiem przeprowadzenia wcześniej konsultacji społecznych.


Pozostało jeszcze 60% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Wymiar sprawiedliwości

  Sędziowie narażeni na obelgi

  Sędziowie narażeni na obelgi

  Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.