Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adam Bodnar: Nie jestem rewolucjonistą

06.07.2015, 06:28; Aktualizacja: 06.07.2015, 09:47

Rolą rzecznika praw obywatelskich nie jest podejmowanie starań na rzecz zmiany konstytucji i wprowadzenia w Polsce małżeństw osób tej samej płci. Takie kwestie należy pozostawić woli większości politycznej – stwierdził dr Adam Bodnar na spotkaniu w ramach obywatelskiego monitoringu wyboru RPO, przecinając tym samym medialne spekulacje, że jako następca prof. Ireny Lipowicz będzie chciał wywołać rewolucję obyczajową.

Reklama

Dr Bodnar podkreślił, że próba zainicjowania dyskusji na temat zmiany art. 18 konstytucji określającego małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny mogłaby spowodować bardzo poważne podważenie autorytetu RPO i podział społeczeństwa. – Mogę prywatnie i naukowo mieć pogląd, że osoby homoseksualne powinny mieć prawo do zawierania związków małżeńskich, ale nie oznacza to, że jako rzecznik prawo obywatelskich będę miał prawo działać w tym kierunku – dodał, zastrzegając przy tym, że kwestie „ideologicznie wrażliwe” powinny być przedmiotem zainteresowania RPO, w tym przedmiotem jego wniosków do Trybunału Konstytucyjnego, pod warunkiem przeprowadzenia wcześniej konsultacji społecznych.


Pozostało jeszcze 60% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.