Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Przypadki ministrów sprawiedliwości

Ewa Maria Radlińska01.10.2015, 06:54; Aktualizacja: 01.10.2015, 06:56

Borys Budka, minister sprawiedliwości: Osoby sprawujące funkcje publiczne powinny być bez skazy. To od nas, polityków, powinien iść przykład bezwzględnego szanowania prawa.

Reklama

Prawnik.pl: Trudno jest postawić kogoś przed Trybunałem Stanu. To dobrze?

Borys Budla, minister sprawiedliwości: Staram się nie oceniać rozwiązań prawnych przez pryzmat jednego przypadku. W założeniu prawodawcy pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu ma mieć charakter niepolityczny, a wiązać się jedynie z naruszeniem konstytucji. Jak widać kwalifikowana większość 276 głosów w Sejmie powoduje, że - w przypadku dużej polaryzacji sceny politycznej - wyjątkowo ciężko jest ją uzyskać. Ale nie jestem zwolennikiem podejmowania próby zmiany konstytucji ad hoc.

Prawnik.pl: Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a więc osoba, dla której litera prawa powinna stanowić szczególną wartość, miał stanąć przed TS m.in. za naruszenie konstytucji. Przerażające?


Pozostało jeszcze 69% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.