Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prof. Chmaj dystansuje się od Józefa Jędrucha

15.10.2015, 11:41; Aktualizacja: 15.10.2015, 19:31

Józef Jędruch, były szef konsorcjum Colloseum, skazany za wyłudzenie ponad 400 mln zł z państwowych spółek energetycznych, jest dyrektorem do spraw rozwoju w kancelarii prawniczej konstytucjonalisty, prof. Marka Chmaja – doniosła katowicka „Gazeta Wyborcza”.

Reklama

Jędruch to zagadkowa postać. Cała Polska poznała go, gdy Colloseum oplakatowało na początku lat dwutysięcznych kraj billboardami z hasłem „Polskie huty, polski kapitał” oraz zdjęciem założyciela konsorcjum opatrzonym podpisem „Nazywam się Józef Jędruch”. Bardzo szybko postacią młodego biznesmena zainteresowały się organy ścigania. Jędruch został zatrzymany przez CBŚ, postawiono mu zarzuty wyłudzenia z Będzińskiego Zakładu Elektroenergetycznego 345 mln zł, oszustw podatkowych i nielegalnego obrotu akcjami. Przed aresztowaniem uciekł do Izraela, skąd został wydany Polsce w drodze ekstradycji. Przed skazaniem zdążył jeszcze wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Samoobrony. W czasie kampanii obiecywał, że da 100 zł każdej osobie, która udowodni, że oddała na niego głos, np. robiąc telefonem komórkowym zdjęcie swojego dowodu i zakreślonej w odpowiednim miejscu karty do głosowania.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.