Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kto płaci za obronę częściowo uniewinnionego

20.10.2015, 14:39; Aktualizacja: 20.10.2015, 15:26

RPO chce, aby SN rozstrzygnął, czy państwo ponosi wydatki związane z oskarżeniem w wypadku częściowego uniewinnienia lub umorzenia postępowania.

Reklama

Na decyzję o skierowaniu zagadnienia prawnego do Sądu Najwyższego bezpośrednio wpłynęła skarga do rzecznika praw obywatelskich na orzeczenie sądu nieuwzględniające zażalenia oskarżonego na postanowienia prokuratora o odmowie zwrotu kosztów obrony z wyboru w związku z częściowym umorzeniem śledztwa. W toku śledztwa skarżący usłyszał zarzut popełnienia czynu z art. 263 par. 2 kodeksu karnego, po czym umorzył postępowanie w tym zakresie trzy miesiące później. Dalej toczyło się natomiast postępowanie w sprawie czynu z art. 207 par. 1 k.k.


Pozostało jeszcze 69% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.