Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kancelaria to biznes, a biznes wymaga promocji

02.11.2015, 08:19; Aktualizacja: 03.11.2015, 10:41

Agata Rewerska, radca prawny, prowadząca Szkołę Prawa Procesowego AD EXEMPLUM: Jasne, precyzyjne i niebudzące wątpliwości określenie, co może w ramach promocji własnej kancelarii każdy adwokat i każdy radca prawny oraz zrównanie w tym zakresie radców i adwokatów z pozostałymi przedsiębiorcami, stało się w chwili obecnej najistotniejszą kwestią dla rozwoju obu Samorządów.

Reklama

Ewa Maria Radlińska: Obecnie (od 1 lipca br.) w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego nie ma nic o pośrednictwie przy pozyskiwaniu klientów i zakazie korzystania z tego. Jak więc radcowie mogą na gruncie znowelizowanych zasad etycznych korzystać ze wsparcia profesjonalnych podmiotów przy pozyskiwaniu klientów?

Agata Rewerska: W obecnym brzmieniu Kodeksu – w zasadzie w sposób tożsamy z innymi przedsiębiorcami. Nie ma bowiem zakazu korzystania z takiego wsparcia w zakresie prowadzenia biznesu. Zabroniona oczywiście jest reklama nieuczciwa, czyli niezgodna z prawem i dobrymi obyczajami, ale zakaz ten obowiązuje wszystkich przedsiębiorców niezależnie od przedmiotu prowadzonej działalności i od tego czy czynią to sami, czy za pomocą pośredników. Podwyższone standardy dotyczące zawodów zaufania publicznego ograniczają jeszcze prawo “promowania swoich usług” godnością zawodu, ale ciężko przyjąć, aby odpowiadająca prawdzie informacja o zakresie preferowanej obsługi, doświadczeniu radcy czy adwokata bądź określeniu dostępności czasowej, naruszała godność zawodu. W mojej ocenie nie narusza jej także korzystanie z dostępnych innym przedsiębiorcom narzędzi (sposobów) w zakresie promocji. Na rynku ważna jest wiarygodność. Wiarygodność zaś, niezależnie od rodzaju świadczonych usług, buduje się na uczciwości, doświadczeniu i rekomendacji innych. Nie da się zatem poważnie myśleć o kształtowaniu swojego biznesu, dopuszczając się nierzetelności w upublicznianych informacjach co do zakresu świadczonych usług – zasadnie zatem Krajowy Zjazd Radców Prawnych usunął z Kodeksu Etyki, nieaktualny już dzisiaj (rynkowo nieaktualny), zapis o zakazie „pośrednictwa w promocji”. Dzisiaj nie ma już potrzeby utrzymywania takich zakazów, ponieważ prawidłowo funkcjonujący mechanizm wolnego rynku, nie pozwala nieuczciwym konkurentom utrzymać się w grze biznesowej.


Pozostało jeszcze 57% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.