Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO: Nieletni też ma prawo do adwokata

02.12.2015, 14:44; Aktualizacja: 02.12.2015, 15:08
 • Wyślij
 • Drukuj

Obowiązujące przepisy nie gwarantują obligatoryjnego dostępu do adwokata osobom nieletnim umieszczonym w policyjnych izbach dziecka, co stanowi naruszenie ich prawa do obrony - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Reklama

Nieletniego można umieścić w policyjnej izbie dziecka jeżeli istnieje podejrzenie, że popełnił on czyn karalny, zachodzi obawa, że ukryje się przed organami ścigania, albo gdy nie można ustalić jego tożsamości.

Regulamin pobytu w policyjnej izbie dziecka, stanowiący załącznik do rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych, przewiduje możliwość odwiedzin rodziców, obrońcy lub opiekuna, ale tylko za zgodą sądu, kierownika izby lub policjanta prowadzącego sprawę.

Dostęp do adwokata jest więc uzależniony nie od woli zatrzymanego, a od innych osób, co w ocenie RPO pozostaje w sprzeczności zarówno z ustawą zasadniczą, ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz standardami międzynarodowymi.

Postulat ten jest też istotny z punktu widzenia ustaleń Komitetu Praw Dziecka ONZ, który wskazał na przypadki dokonywania czynności procesowych z udziałem dzieci, składania przez nie oświadczeń i podpisywania dokumentów, bez obecności prawnika lub innej zaufanej osoby towarzyszącej, mimo ustawowych wymogów określonych w art. 32f u.p.n.

Zdaniem rzecznika konieczna jest zatem zmiana przepisów tego regulaminu w sposób gwarantujący nieletniemu umieszczonemu w policyjnej izbie dziecka niezwłoczną pomoc adwokata.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:RPO
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.