Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Działania PiS to rzecz bez precedensu

11.12.2015, 10:17; Aktualizacja: 11.12.2015, 10:27

Prof. Marek Chmaj: Wstrzymanie, a w zasadzie odmowa publikacji wyroku jest czymś kompletnie absurdalnym. Uważam to za niedopuszczalną ingerencję władzy wykonawczej w uprawnienia władzy sądowniczej.

Reklama

Ewa Maria Radlińska: Jest zaprzysiężonych pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych wolą nowej władzy i wciąż trzech czekających na zaprzysiężenie, wybranych przez poprzedni Sejm, ale - w zgodzie z prawem. Co będzie dalej?

Prof. Marek Chmaj: Sytuacja jest bardzo trudna, zwłaszcza dla trybunału. Nie ma żadnych wątpliwości, że może orzekać 10 dotychczasowych sędziów, których kadencja wciąż trwa. Mogłoby też orzekać trzech sędziów wybranych 8 października br., o ile prezydent odebrałby ich ślubowanie zgodnie z wyrokiem TK z 3 grudnia 2015 r. Mamy wreszcie pięciu sędziów wybranych 2 grudnia br. na podstawie uchwał sejmowych, ale wbrew przepisom ustawy. Mają oni status pracowników TK, ale zgodnie z deklaracją prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego są wyłączeni od orzekania. Po stronie władzy ustawodawczej i wykonawczej na razie brak sygnałów, co do jakiejś zmiany tej sytuacji.


Pozostało jeszcze 66% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.